Polskie produkty. Kupuj i wspieraj lokalny biznes

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 18:40
Szczególnie dzisiaj patriotyzm ekonomiczny i kupowanie polskich produktów są ważne. Czy znalezienie polskich produktów podczas zakupów jest łatwe? 
Audio
  • Dobre, bo polskie. Jak wspierać polskich producentów w czasie pandemii? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Yummypic

nac półkotapczan meble prl 1200.jpg
Moda na vintage się nie starzeje

W trakcie pandemii stawiamy na lokalne produkty

Istnieją zwolennicy i przeciwnicy tego typu filozofii, bo co stałoby się z polskimi produktami eksportowymi, gdyby ich kupnem nie byliby zainteresowani nasi zagraniczni sąsiedzi? Tymczasem Polacy w czasie pandemii chętnie wspierają rodzimy rynek. Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia w czasie pandemii chcemy wspierać polskie firmy i gospodarkę. Ponad połowa Polaków uważa polskie produkty za bezpieczniejsze niż te, które są sprowadzane zza granicy. 

Jak zarazić się lokalnym patriotyzmem?

Daniel Piotrowski, autor bloga "Kupuję polskie, wiesz?" od lat promuje ideę kupowania lokalnych produktów i stawiania na polskie marki. To, co wywodzi się z rodzimego podwórka jest bardzo popularne w całej Europie. Francuzi, Niemcy, czy Belgowie bardzo cenią sobie własne produkty. Nieco inaczej jest w Polsce, choć jak zwracał uwagę rozmówca Piotra Firana, to w ostatnich latach się zmienia. 

Robot_ręka_1200.jpg
W jakich zawodach zastąpią nas roboty?

Smaczne, bo polskie

- Głód produktów, których brakowało na sklepowych półkach był tak duży, że Polacy zapomnieli o tym, co najlepsze nad Wisłą. Niedawno w naszym kraju narodził się ruch patriotyzmu konsumenckiego. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, skąd pochodzi to, co jemy - Z polskich produktów najczęściej wybieramy produkty spożywcze, które w naszym kraju jest naprawdę wysokiej jakości. Coraz częściej sięgamy po polskie marki odzieżowe, kosmetyki, design i zabawki - wyliczał. W sklepach nie brakuje rodzimych marek, jednak, jak zwracał uwagę rozmówca Weronki Puszkar w supermarketach nie mają konkurencyjnej promocji.

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z polskim produktem?

W tym pomogą nam darmowe aplikacje, za pomocą których (skanując kod kreskowy) sprawdzimy, czy dany produkt rzeczywiście pochodzi z Polski. Warto też przyglądać się etykietom. Co na nich wyczytamy? Czy dana firma posiada uprawy i fabryki w Polsce albo czy firma nie jest częścią zagranicznego koncertu. Zamiast stawiać na sieciówki wybierajmy więc polską gastronomię, a zamiast sklepów wielkopowierzchniowych wybierajmy małe sklepiki i bazarki. W zamian otrzymamy wartościowy produkt i docenimy pracę sprzedawcy, hodowcy, czy twórcy.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Daniel Piotrowski (autor bloga "Kupuję polskie, wiesz?")

Data emisji: 3.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zostań w domu". Co słychać u gwiazd w czasie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 20:37
Akcja #zostańwdomu trwa. Widać to w mediach społecznościowych, gdzie aktorzy blogerzy, sportowcy i muzycy wrzucają zdjęcia i wideo, dzieląc się tym, w jaki sposób spędzają czas w swoich czterech ścianach. Kogo odwiedzimy tym razem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jakich zawodach zastąpią nas roboty?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 18:47
Kilka dni temu lektor Jarosław Juszkiewicz na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował, że jego głos w nawigacji Google Mapy został zastąpiony przez maszynę i pożegnał się z kierowcami. Na drogi coraz częściej wyjeżdżają autonomiczne samochody. Eksperci przewidują, że w ciągu kilku lat zniknie 5 mln etatów dla kierowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda vintage się nie starzeje

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 20:58
Moda na vintage nie znika, a ceny, jakie osiągają przedmioty z przeszłością, nie maleją. Co mają w sobie lampki z lat '60, płyty winylowe czy kredens z mieszkania babci, że chcemy je mieć w swoich nowoczesnych mieszkaniach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coviwertyzm - nowy styl życia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 09:40
Izolacja, kwarantanna, praca zdalna i wiele innych ograniczeń sprawiają, że są wśród nas tacy, którzy nie najlepiej radzą sobie w nowej rzeczywistości. Jednak są też coviwertycy, czyli ci, którzy w czasie pandemii radzą sobie co najmniej dobrze. 
rozwiń zwiń