W jakich zawodach zastąpią nas roboty?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 18:47
Kilka dni temu lektor Jarosław Juszkiewicz na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował, że jego głos w nawigacji Google Mapy został zastąpiony przez maszynę i pożegnał się z kierowcami. Na drogi coraz częściej wyjeżdżają autonomiczne samochody. Eksperci przewidują, że w ciągu kilku lat zniknie 5 mln etatów dla kierowców.
Audio
  • Czy mamy zaufanie do nowych technologii? (Czat Czwórki)
Roboty wykorzystujące sztuczną inteligencję
Roboty wykorzystujące sztuczną inteligencjęFoto: Antonello Marangi/ Shutterstock

yoda gwiezdne wojny lego 1200.jpg
Ocal w sobie dziecko. Nie będziesz narzekał na nudę

Granica przesuwana jest coraz dalej

Są już kasy samoobsługowe i automaty oferujące różne produkty, są dziennikarze prezentujący newsy, na świecie działają już zautomatyzowane serwisy farmaceutyczne, realizujące e-recepty. Czy powinniśmy zacząć obawiać się o swoje miejsca pracy? Firmy inwestujące w nowe technologie przenoszą innowacje na wiele płaszczyzn naszego życia. Maszyny w różnej postaci towarzyszą nam niemal każdego dnia i często nieświadomie przesuwana jest granica związana z tym, jak bardzo zmechanizowania może stać się nasza rzeczywistość.

"Przeraża nas technologia z ludzkim obliczem"

Zdaniem prof. Aleksandry Przegalińskiej-Skierkowskiej szybko przywykliśmy do towarzystwa maszyn i pozwoliliśmy, by wyręczały nas w różnych czynnościach. Ufamy, że nawigacja pokieruje nas we właściwe miejsce, nowoczesny system hamowania zareaguje w odpowiedni sposób, za pośrednictwem komunikatorów przekazujemy każdego dnia dziesiątki wrażliwych danych. - Ufamy środkom transportu, maszynom w fabrykach i większości urządzeń, które mamy w domach, dopóki nie zaczynają posiadać ludzkiego oblicza - mówiła.

Upodobniamy maszynę do człowieka, by móc się z nią komunikować

- Kiedy technologia zaczyna przejawiać ludzkie odruchy instynktownie wyczuwamy w tym coś nienaturalnego i to zaczyna nas stresować. Dlaczego więc wciąż dążymy do tego, by upodobnić maszynę do człowieka? - Niektóre urządzenia, z których korzystamy na co dzień, np. symulatory mowy muszą korzystać z tego samego asortymentu wyrażania emocji, co ludzie, po to, byśmy mogli komunikować się z urządzeniem. Barwa głosu, sposób przekazywania informacji, język i intonacja jest tworzona w taki sposób, by łatwo i przyjemnie obsługiwać nowe technologie. Kiedy więc usłyszymy jasny, ale "sztucznie" modulowany komunikat nasze zaufanie do urządzenia spada - wyjaśniała ekspert.

Czy zatem roboty zabiorą nam pracę? O tym w rozmowie z Aleksandrą Zaporską-Stój z zespołu rekrutacji BIGRAM SA.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: prof. Aleksandra Przegalińska (Akademia Leona Koźmińskiego) i Aleksandra Zaporska-Stój (lider zespołu rekrutacji BIGRAM SA)

Data emisji: 2.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac

Czytaj także

W Seulu powstanie muzeum robotyki. Zbudują go... roboty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:53
Na rok 2022 zaplanowane zostało ukończenie nowego muzeum robotyki w Seulu – Robot Science Museum. To, co w tym projekcie jest najbardziej niezwykłe, to fakt, że w dużej mierze stworzą go maszyny, którym będzie przecież poświęcony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak oszczędza. "Coraz chętniej, ale cały czas za mało"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 18:00
Przez trzy miesiące żyliśmy bez pokus, bo nie mieliśmy ani gdzie, ani na co wydawać pieniędzy. Czy to była skuteczna lekcja oszczędzania? Czy dopiero początek "zaciskania" pasa? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje na ROD-os? Polacy ruszyli na działki

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 11:14
Niegdyś zapomniane i niechciane, dziś to obiekt marzeń wielu Polaków. W dobie pandemii Polacy masowo ruszyli do ogródków działkowych. Zainteresowanie jest ogromne, ceny także poszybowały w górę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocal w sobie dziecko. Nie będziesz narzekał na nudę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 17:00
Chcemy czy nie - dorastamy. I prędzej czy później musimy do swojej dorosłości dojrzeć. - Warto jednak, dla równowagi, zachować w sobie coś z dziecka. I nie chodzi o spontaniczne wagary zamiast pójścia na ważne zebranie, ale o wyobraźnię, która ubogaca nasze "dorosłe' życie - przekonują Katarzyna Kucewicz i Paweł Pilarczyk - goście audycji "Czat Czwórki".  
rozwiń zwiń