Światowy Dzień Tygrysa. Ty też możesz pomóc wielkiemu kotu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:40
Światowy Dzień Tygrysa to dobry moment, by zastanowić się nad tym, w jaki sposób zagrażamy temu gatunkowi, ale też, w jaki sposób możemy im pomóc. - Możemy to zrobić nawet w Polsce, zmniejszając swój wpływ na zmianę klimatu - apeluje Monika Łaskawska z WWF Polska. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Zhiltsov Alexandr/Shutterstock.com

Posłuchaj
gepard_1.jpg
Kłusownicy grasują. Przez pandemię polują też na zagrożone gatunki

WWF Polska już od wielu lat, wspólnie z biurami WWF Malezja i WWF Mjanma prowadzi działania na rzecz ochrony tygrysów i m.in. pomaga w akcji Tx2, która ma na celu podwojenie liczby tygrysów na świecie do 2022 roku. - Tygrys jest gatunkiem "parasolowym", co oznacza, że chroniąc tygrysy, chronimy inne gatunki, które występują na tym samym terenie oraz cały ekosystem - wyjaśnia rozmówczyni Anny Depczyńskiej.

Posłuchaj
02:37 29.07-tygrysy1 (online-audio-converter.com).mp3 Na czym polega akcja "Co dwa tygrysy to nie jeden"? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Czytaj także
shutterstock mewy mewa 1200.jpg
Gaduły i łakomczuchy. Co wiemy o życiu mew?

Tymczasem "wielkie koty" nadal są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jeszcze 120 lat temu ogromne obszary Azji zamieszkiwało ok. 100000 tygrysów, dziś populacja światowa liczy jedynie około 3900 osobników. A największym zagrożeniem - dla tygrysów, jak i dla całej dzikiej przyrody - jest człowiek. - Przez te 120 lat na skutek działań ludzi tygrysy straciły ok. 95 proc. swojego terytorium - mówi ekspertk. - Przez ostatnią dekadę, m.in. dzięki akcji Tx2, ich populacja zaczęła rosnąć, ale ciągle w tej kwestii jest wiele do zrobienia, na przykład w Malezji, gdzie tygrysów jest coraz mniej - dodaje. 

Posłuchaj
01:54 29.07-tygrys2 (online-audio-converter.com).mp3 Życie tygrysów a ekologia (Czat Czwórki/Czwórka) 

2022 rok to w kalendarzu chińskim Rok Tygrysa, dlatego projekt 2xT zakłada podwojenie populacji tych wielkich kotów właśnie do tego czasu.

Last chance to save the Wild Tiger? / WWF / YouTube


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 29.07.2020

Godz. emisji: 16.07

kul

 

Czytaj także

Jerzyk zwyczajny - ptak, który żyje bez lądowania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 14:52
Ma 18 cm, waży ok. 50 gramów i lata z prędkością do 160 km/h. Śpi, je, a nawet rozmnaża się w locie. - W naturze nigdy nie zdarza się, że zdrowy osobnik ląduje za ziemi - opowiadał w "Stacji Nauka" Kacper Kowalczyk, ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie w ciągłym biegu? W psim zaprzęgu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 18:00
Justyna Gettel prowadzi Shelter Sled Dog Racing Team, w którym biegają psy po przejściach. Startuje z nimi w zawodach i udowadnia, że rasowy rodowód nie ma większego znaczenia w wyścigu do mety.
rozwiń zwiń