Długowieczność - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 22:12
Ludzie żyją coraz dłużej. Niektóre z prognoz statystycznych wskazują, że obecni 20-30 latkowie będą dożywać setki. Z drugiej strony - coraz bardziej jesteśmy narażeni na choroby cywilizacyjne. Ilu z nas czeka długowieczność? Od czego ona zależy?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/George Rudy

Za długowieczność odpowiedzialne są geny, hormony i uwarunkowania środowiskowe. Żebyśmy mogli być długowieczni, musimy sprostać ogromnym wyzwaniom - mówi lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski. - Są to wyzwania społeczne, ekonomiczne, zdrowotne, ale też wyzwania wobec systemu opieki zdrowotnej, systemu wsparcia i systemu socjalnego.  

 

Posłuchaj
07:34 _PR4_AAC_Czat_ 2020_09_29.mp3 O długowieczności rozmawiamy z dr. Michałem Sutkowskim (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Według specjalisty, w wydłużeniu naszego życia może pomóc dostęp do dobrej opieki zdrowotnej, dobrej jakości jedzenia, leków, edukacji oraz szczepień ochronnych. Warunkiem jest jednak to, żebyśmy z tej nauki umiejętnie korzystali. Na osiągnięcie 100 lat największą szansę mają ludzie szczupli, uśmiechnięci, pełni optymizmu i dobrej energii, a nie smutasy życiowe - wylicza lekarz. - Są na to dowody naukowe - dodaje.


Bergen Norwegia pixabay 1200x660.jpg
Norwedzy wpuszczają światło do wnętrz

Jak podkreślał prowadzący audycję, procesy starzenia można spowolnić, utrzymując dłużej sprawność intelektualną i fizyczną. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy często uprawiają sport, mają większe szanse na dłuższe życie.

Posłuchaj także:

W osiągnięciu długowieczności ważna jest też pomoc państwa. Gość Czwórki podawał przykład Finlandii, której udało się zerwać ze stereotypem fińskiego drwala z nadwagą i znacznie wydłużyć średnią życia swoich obywateli.

- Okazuje się, że to nowoczesne, kapitalnie zorganizowane, także pod względem medycznym, państwo, które nastawiło się na prewencję pierwotną, profilaktykę wielu chorób, w tym chorób układu krążenia - tłumaczy. - Finowie to już nie są ci, co umierają na zawał w wieku 40 lat. To ludzie, którzy żyją długo, uprawiają sport, cieszą się życiem, żyją w środowisku bez smogu, w kapitalnych warunkach natury.

Ważne, żeby do naszego życia wprowadzać zdrowe nawyki, bo - jak podkreśla lekarz - to są elementy, które mogą nam zagwarantować sukces i zdrowie przez długie lata.

- Bo nie chodzi o to, żeby żyć 150 lat, ale żeby żyć w zdrowiu - dodaje.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Szymon Jaworski 

Gość: dr Michał Sutkowski (lekarz rodzinny)

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 15.20

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:27
Brak budzika, przedłużony czas pracy i częstszy sen? Teoretycznie możemy sobie pozwolić na późne chodzenie spać i późne wstawanie, pracę w piżamie, dowolne pory posiłków. Ale to nie do końca prawda. Jak pracujemy i odpoczywamy w home office?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przychodzi Kowalski do lekarza - zdrowie Polaków w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:19
Czy telemedycyna nam wystarcza? Na co narzekają pacjenci? Kiedy gabinety lekarskie zostaną otwarte? - o tym rozmawiamy z gośćmi audycji. 
rozwiń zwiń