Przychodzi Kowalski do lekarza - zdrowie Polaków w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:19
Czy telemedycyna nam wystarcza? Na co narzekają pacjenci? Kiedy gabinety lekarskie zostaną otwarte? - o tym rozmawiamy z gośćmi audycji. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

W czasach pandemii nie zmieniły się nasze problemy zdrowotne, natomiast zmieniły się możliwości przeprowadzenia diagnostyki chorób i ich leczenia. Jak podaje Centrum Badawczo - Rozwojowe BioStat, trzy czwarte pacjentów ma utrudniony dostęp do bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Mimo że gospodarkę już odmrożono, o wizytę lekarską w realu wciąż jest trudno.

Teleporada

W dalszym ciągu wizyty u lekarza zastępują nam teleporady, które, w opinii jednego z gości audycji, bywają niemiarodajne, niewystarczające i prowadzą do nadużyć - choćby w postaci wydawanych, nadmiarowo zwolnień lekarskich. W czasach pandemii teleporada ułatwia nam kontakt z lekarzem i w lżejszych przypadkach pozwala na diagnostykę oraz uzyskanie recepty bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak może być niewystarczająca w poważniejszych przypadkach.


Posłuchaj
17:27 _PR4_AAC_Czat_all_2020_09_14-15.mp3 Rozmawiamy o konsultacjach lekarskich w czasach pandemii (Czat Czwórki/Czwórka)

 

W trosce o zdrowie publiczne często nie decydujemy się na osobiste wizyty, tylko bazujemy na konsultacjach telefonicznych. Nie decydujemy się też na wizyty w placówkach, bo bez sprawdzenia, zakładamy, że z jakiś powodów są zamknięte. - To błąd. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań powinniśmy domagać się konsultacji osobistych. Niestety narasta dług zdrowotny, gdzie mnóstwo osób zgłasza się do placówek medycznych z nowotworami w nasilonym stadium. Gdy pojawią się niepokojące dolegliwości i mamy wątpliwości, co do stanu naszego zdrowia, powinniśmy niezwłocznie pójść do lekarza osobiście - mówi dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny

Najlepiej osobiście 

Jeżeli pacjent nie ma żadnych objawów infekcji i objawów wskazujących na chorobę COVID-19, to po krótkim wywiadzie telefonicznym powinien zostać zaproszony na określoną godzinę do placówki. Oczywiście zgodnie z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Tam powinna się odbyć dalsza część rozmowy, dotycząca dolegliwości oraz badanie podmiotowe i przedmiotowe. W razie konieczności pacjent powinien mieć zlecone wszystkie badania, które potwierdzą rozpoznanie, uzyskać skierowanie do pozostałych specjalistów, a w razie konieczności skierowania do szpitala.

Posłuchaj także:

W przypadku, gdy spotkamy się z odmową bezpośredniej konsultacji, lub mamy wątpliwości, co do praktyk stosowanych przez naszego lekarza, pamiętajmy, że mamy prawo do jego zmiany.

Wraz z nadchodzącą jesienią, obok koronowirusa,  zbliża się ryzyko zachorowań na grypę i różnego rodzaju infekcje. Warto już teraz zastosować profilaktykę. - Najlepiej oczywiście zdrowo żyć, leczyć swoje choroby przewlekłe, ale równocześnie zaszczepić się na grypę i pneumokoki. Teraz jest doskonały moment na szczepienia, a szczepionki są refundowane – doradza gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Mateusz Kulik 

Goście: dr Michał Sutkowski (lekarz rodzinny), Maria Libura (Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia)

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 15.07

aw/pj

Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:20
W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 milionów różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe (WWO), które przyswajają ich znacznie więcej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rygor sanitarny w akademikach i zajęcia online - co zmieni się dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:45
Każda z uczelni podejmuje własne decyzje, dotyczące nowego roku akademickiego. Najczęściej zajęcia odbywać się będą w trybie mieszanym: w mniejszych grupach - stacjonarnie, w większych, np. wykłady - zdalnie. Jednak na przykład Uniwersytet Warszawski cały zimowy semestr zamierza przeprowadzić online.
rozwiń zwiń