Post - czas by się zatrzymać, pomyśleć o wartościach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:20
- Dziś wszyscy, niezależnie od tego czy wierzący, czy niewierzący, mają pokusę zapomnienia o rzeczywistości przemijania i kruchości ludzkiego losu - zwraca uwagę ks. dr Marek Kotyński z Akademii Teologicznej w Warszawie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Art Stocker

shutterstock miłość złamane serce Taimit 1200.jpg
Jak zmienia się nasze podejście do miłości?

Aby naprawdę stanąć przed Bogiem i przygotować się do Wielkiej Nocy trzeba zacząć od prawdy o kruchości ludzkiego życia i śmiertelności człowieka - podkreśla gość Czwórki. 


Posłuchaj
16:13 czwórka czat czwórki 17.02.2021.mp3 O przemijaniu, poście i tym co on nam daje (Czat Czwórki/Czwórka)

- Przez Wielki Post inaczej patrzymy na swoje życie. Ja myślę, że bardziej prawdziwie - mówi ks. dr Marek Kotyński. - Codzienny miszmasz otacza każdego z nas: księdza, papieża, wierzącego i niewierzącego. Wszyscy ulegamy złudzeniu, które tworzy codzienność i wszystkie nasze pragnienia.


Gość Czwórki zwraca uwagę na dane dotyczące śmierci Polaków. Od początku roku umarło prawie pół miliona naszych rodaków, znacznie więcej niż rok temu. - To suche dane, które mówią, że nasze życie nie jest wieczne i trzeba coś z tym zrobić - podkreśla. 

Post zrywa z nas iluzje ks. dr Marek Kotyński

W rozmowie z Piotrem Firanem ksiądz podkreśla, że post może pomóc każdemu, każdego dotyczy. - Nie są od tego wolni hierarchowie kościoła i każdy z nas. Mamy sporo do zrobienia i ten Wielki Post jest również po to, by się przyznać do własnego grzechu.


pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Razem raźniej. Czworonóg w domu - nieoczekiwany efekt pandemii

Na pozytywne skutki długofalowego postu zwraca uwagę również psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz z Inner Garden. - Odmawianie sobie przyjemności to pewna umiejętność skontrolowania siebie, może przynieść świetne rezultaty. Wiedzą o tym wszyscy, którzy się odchudzają - mówi. Dziś pokusy są dookoła nas i trudno im się oprzeć. Odmawianie sobie świadczy o pewnej dojrzałości, choć badania mówią, że potrafią nawet zrobić to dzieci - dodaje. 

W dzisiejszych czasach wcale nie jest łatwo wieść szczęśliwe życie. Jesteśmy otaczani pokusami, a gdy się im nie oprzemy to później musimy się liczyć z konsekwencjami. - Nie zawsze potrafimy wprowadzić dyscyplinę w swoje zachowanie, a potem jesteśmy z siebie niezadowoleni - podkreśla Katarzyna Kucewicz. 

Psychoterapeutka zwraca uwagę na minimalizm, który pozwala nam się skupić na tym co ważne, na to by nie gonić na ślepo za trendami, pozwala również na bycie bliżej siebie. - Warto pomyśleć o wartościach, które są dla nas ważne, bo one zmieniają się wraz z wiekiem - radzi. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: ks. dr Marek Kotyński (Akademia Teologiczna w Warszawie), Katarzyna Kucewicz (psychoterapeutka)

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 16.17

pj

Czytaj także

Świat po pandemii. Czy będzie nas stać na podróże?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 17:31
Choć podróżowanie po świecie z powodu pandemii wciąż jest właściwie niemożliwe, warto wspominać wcześniejsze wojaże i marzyć o miejscach, które odwiedzimy w przyszłości. - Tanie latanie dopiero się zaczyna - przekonuje Dawid Dudek, autor książki "Biblia taniego latania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smutna, monotonna gastronomia - to wynik pandemii

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 20:07
- Dziś na rynku gastronomicznym króluje pizza, hamburgery, sushi i ramen - wymienia Agata Zarębska, znawczyni łódzkiego rynku restauracji. - Restauracje zmieniają swoje menu i profil działalności na dopasowany do tego, co realnie są dziś w stanie sprzedawać i na czym są w stanie zarabiać - dodaje.  
rozwiń zwiń