Związki w pandemii. Czy przetrwały próbę czasu?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 16:40
Psychologowie twierdzą, że w niektórych przypadkach pandemia przyspieszyła - nawet o dwa lata - decyzje o rozstaniu. Powód jest prozaiczny - pary zaczęły spędzać znacznie więcej czasu razem.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

Tak, jak regularnie serwisujemy samochody, tak zapominamy o serwisowaniu związku. I pandemia nam o tym przypomniała Magdalena Czaja

- Pandemia zrobiła sprawdzam, jeśli chodzi o nasze związki - podkreśla Magdalena Czaja, autorka metody Lovefiting. - W trakcie lockdownu stanęliśmy twarzą w twarz w problemami, które w relacjach narastały od lat. W codzienności dawaliśmy im radę, ale w zamknięciu, w stresie i niepewności mogły nas one przytłoczyć. 

Posłuchaj
16:54 CZWÓRKA Czat Czwórki - zwiazki 02.06.2021.mp3 Czego o związkach dowiedzieliśmy się w pandemii? (Czat Czwórki?Czwórka) 

Zobacz
shutterstock miłość złamane serce Taimit 1200.jpg
Jak zmienia się nasze podejście do miłości?

Ostatni rok pokazał także jak ważna w związku jest umiejętność komunikowania się. - Każdy z nas w jakiś sposób chce być kochany. Jeśli dla danej osoby językiem miłości, jest robienie miłych rzeczy dla partnera lub partnerki, to będzie ona bardzo doceniała np. kawę podaną rano do łóżka. Jeżeli językiem jest dotyk, to radość da częste przytulanie - opowiada gość Czwórki. - Przypuszczam, że gdyby partnerzy nauczyli się swoich języków miłości, uniknęliby wielu raf. 

Posłuchaj
02:47 CZWÓRKA Czat Czwórki - sonda 02.06.2021.mp3 Jak wyglądał twój związek w pandemii? SONDA (Czat Czwórki/Czwórka)

Zmniejszanie poczucia samotności jest w tych czasach kluczowe. Bo im bardziej czujemy się samotni, tym bardziej pogarsza się nasz dobrostan i zdrowie dr Dominika Ochnik

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny - w 2020 roku w Polsce było mniej rozwodów niż w poprzednich latach. To wyjątek jeśli chodzi o inne europejskie kraje. We Włoszech w czasie pandemii rozwody wzrosły nawet o 60 proc. Podobną tendencję zanotowano także na Wyspach Brytyjskich i w Niemczech. Skoro zatem przybywa wolnych kobiet i mężczyzn, to jak w pandemii radzą sobie single?

Posłuchaj także:

Jak przekonuje dr Dominika Ochnik, przymusowa izolacja najbardziej dotknęła tych, którzy mieszkali sami. - Covid-19 wymusił roszadę i analizę relacji, w których się funkcjonowało. Zmieniło się także nastawienie tych, którzy korzystają z portali randkowych - mówi psycholożka i trenerka. - Z trybu "szybko" przeszliśmy na tryb "lepiej". Okazuje się, że w pandemii użytkownicy takich serwisów poświęcali więcej czasu kandydatom i kandydatkom,  i deklarowali, że byli bardziej szczerzy w kontaktach - dodaje rozmówczyni Roberta Grzędowskiego.  

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Magdalena Czaja (lifecoach, autorka metody Lovefiting), dr Dominika Ochnik (psycholog, trener, wykładowca Wyższej Szoły Technicznej w Katowicach)

Data emisji: 02.06.2021

Godzina emisji: 15.09

kul


Czytaj także

Nietrwałe związki. Czemu się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:52
Statystyki mówią o rosnącej liczbie rozstań i rozwodów, a także o coraz późniejszym wieku zawierania małzeństw. Pierwszy poważniejszy kryzys w związku zdarza się po trzech latach, natomiast najczęstszy powód rozstań to niezgodność charakterów - przyznaje się do niego aż 60 proc. respondentów.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć dobry związek? Psycholog: warto wejść w niego z hasłem "sprawdzam"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 07:47
- Warto przed wejściem w nowy związek zastanowić się, czego oczekujemy, a czego potrzebujemy, na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń - tłumaczyła Kaja Tomczyk, psycholog. - Sprawdźmy, czy w tym związku zaspokojone będą nasze podstawowe potrzeby. 
rozwiń zwiń