Czy dobrze być singlem? "To nie kara, ale świadomy wybór"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 23:15
- W przypadku osób żyjących w pojedynkę relacje z innymi są bardzo ważne. Do dobrego funkcjonowania potrzebujemy wsparcia otoczenia, a taką potrzebę przyjaźni zaspokajają singlom przyjaciele - mówiła dr Dominika Ochnik, psycholog, adiunkt w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Balazs Kovacs Images/ Shutterstock

miłość serce puzle shutter 1200 nito.jpg
Jak zmienia się stosunek młodych Polaków do rodziny?

Do 2035 roku nawet co trzeci Polak będzie singlem - tak wynika z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego. Najwięcej osób decyduje się nażycie w pojedynkę w państwach rozwiniętych, np. Norwegii, Danii, czy Finlandii. W Polsce także coraz później decydujemy się na wchodzenie w związki małżeńskie, bądź całkowicie rezygnujemy z nich. Z drugiej strony wciąż pokutuje mit o tym, że osoba samotna jest nieszczęśliwa. - Nie ma w tym nic złego, bycie singlem to nie kara, ale wybór. Ne powinno się budować związku na siłę - mówiła singielka Ola. Zdaniem Kuby jednak życie w pojedynkę jest trudniejsze. - Lepiej jest żyć z kimś, bo druga osoba we wszystkim nam pomaga - przekonywał słuchacz. 

Posłuchaj
03:56 _PR4_AAC 2021_05_19-20-15-31.mp3 Czy dobrze jest być singlem? O tym opowiadają słuchacze Czwórki (Strefa Prywatna) 

- Część singli jest z tego faktu zadowolona, inni nie, ale temu towarzyszy różna potrzeba bycia w związku. Wciąż jednak w Polsce jest presja, by wejść w związek po trzydziestce, a "norma małżeństwa" jest dość silna, rodzina to dla nas istotna wartość - mówiła psycholog dr Dominika Ochnik. - W ostatnich latach jednak bycie singlem przestało być tabu, wiele zmieniło się pod tym względem głównie w życiu kobiet - podkreślała. 

jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście?

Sprawdź także:

Jak tłumaczyła ekspert, tym, co sprawia, że single są nieszczęśliwi, są ich romantyczne przekonania. - To ich gwóźdź do trumny. Romantycy idealizują związki, wyobrażają sobie przyszłych partnerów i stawiają nierealne wymagania. Ostatecznie po dłuższym czasie wiążą się z kimś po to, by nie być samotnymi, a chęć posiadania partnera jest w ich przypadku podparta strachem. Nie chodzi im o to, by być z kimś, tylko by nie być samemu - mówiła gość Czwórki. - Poza tym ludzie mają tendencję do "zlewania się z partnerem", a przecież każdy z nas musi być pełną jednostką i dopiero wówczas można wejść w związek z drugą pełną jednostką - tłumaczyła dr Dominika Ochnik. - Teraz wybór jest ogromny, są aplikacje randkowe, proces decyzyjny nie jest prosty. To, paradoksalnie, kolejny problem, bo rzadko jesteśmy przygotowani, by podjąć dojrzałą i właściwą decyzję.

Bycie "tymczasowym" singlem, do czasu dwóch lat, wiążę się z rozwojem, poznawaniem siebie i świata. Potem zaczyna nam się obniżać samoocena dr Dominika Ochnik

Czytaj także:

Posłuchaj
26:00 czwórka single 2021_05_19-20-22-16.mp3 Jak się żyje w pojedynkę? Rozmowa z dr Katarzyną Ochnik (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Dlatego, jak wyliczała, odsetek rozwodów w Polsce rośnie. - Ludzie rozwodząc się, traktują ten fakt jak porażkę, a single sami się stygmatyzują, to postawy, które nie ułatwiają im życia. Przez otoczenie single bywają postrzegani jako osoby niedojrzałe emocjonalnie, co nie zawsze jest prawdą, bo przyczyny takiego stanu są różne - przestrzegała ekspert. - W Polsce co piąty singiel deklaruje, że jest samotny z wyboru, a poziom szczęścia tych ludzi jest bardzo wysoki. Dla tych ludzi liczy się jakość związku. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: dr Dominika Ochnik, psycholog, adiunkt w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Emocje w pracy. Jak poruszać się po "polu minowym"?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 11:50
Dziś oczekiwania wobec pracowników bywają wyśrubowane. Mamy być przyjaźni, ale z dystansem, profesjonalni, ale nie sztywni. Czy można to jakoś pogodzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam sztuka? "Aranżuje życie wewnętrze człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:30
Uspokaja, koi zmysły, kształtuje gust, poczucie estetyki, a także wpływa na jakość naszego życia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób widzi dla sztuki miejsce w swojej przestrzeni domowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stresoodporność. Czy można się tego nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:30
Według raportu "Stresodporni" przeprowadzonego w ubiegłym roku blisko 80 proc. ankietowanych informowało, że doświadcza ataków paniki, które trudno im opanować. 7 na 10 badanych odczuwało więcej stresu niż przed pandemią. Blisko 40 proc. ankietowanych można zaliczyć do grupy, która charakteryzuje się słabszą kondycją psychiczną.
rozwiń zwiń