Moc atrakcji - odkryj Mazowsze z NIEMAPĄ

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 20:45
Mazowsze to nie tylko Warszawa! Region ma sporo do zaoferowania. To też smak jabłek z sadów, barwne skanseny i tajemnicze ruiny zamków. Co warto zobaczyć w największym polskim województwie, pokazują twórcy najnowszych NIEMAP.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- NieMAPY to seria ilustrowanych przewodników skierowanych do rodzin, młodzieży i seniorów - mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt i współtwórczyni NIEMAP. - Są to przewodniki po miastach lub regionach, a wszystkie są dostępne na naszej stronie.


Posłuchaj
03:40 Czwórka/Czat Czwórki - niemapy 06.07.2021.mp3 Współtwórczyni nieMAP Joanna Studzińska opowiada o atrakcjach Mazowsza (Czat Czwórki/Czwórka)

Seria powstała w 2015 roku i rozpoczęła się od miast, wśród których znalazła się również Warszawa. W zeszłym roku projekt rozszerzono o atrakcje poszczególnych regionów. Po m.in. Bieszczadach, Puszczy Białowieskiej, Dolnym Śląsku i Łodzi przyszedł czas na Mazowsze.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką >>>

- Kiedy zaczęliśmy się przyglądać regionowi, stało się jasne, że nie skończymy na jednej NIEMAPIE. W regionie jest tyle atrakcji, że trzeba zrobić dwa, nawet trzy opracowania - opowiada gość Czwórki. - Mazowsze może się pochwalić wieloma fajnymi miejscami, a półtorej godziny jazdy od Warszawy są niesamowite miejsca. Wybór jest duży, staraliśmy się wybrać miejsca, które będą i dla dziewczyn, i dla chłopaków, dla osób, które wolą być wewnątrz i na zewnątrz, oraz dla osób interesujących się kulturą, techniką i przyrodą.

uczelnia studenci korytarz Shutterstock 1200.jpg
Studia, a może gap year - co nam daje rok przerwy?

Źr. Facebook/NIEMAPA


Dla każdego coś dobrego. Miłośnicy techniki mogą odwiedzić Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach. Pasjonaci historii - wybrać się na zamek w Czersku lub do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Melomani - do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia Fryderyka Chopina. - Podczas tworzenia NIEMAPY moją uwagę zwróciła mnogość natury na tym obszarze - mówi Joanna Studzińska. - Do ciekawych miejsc zielonych należy Goździkowe Bagno, Mazowsze to również piękne lasy, do których warto wybrać się na wycieczkę, i kultura, której śladem możemy podążyć do Ostrołęki, żeby odwiedzić Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Studzińska (Mamy Projekt, współtwórczyni NIEMAP)

Data emisji: 06.07.2021

Godzina emisji: 15.46

aw/kd

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kimiko Hime: "koreańska fala" dotyczy każdej sfery życia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 15:00
- Hallyu, czyli tak zwana "koreańska fala" to termin, którym określamy całe zjawisko popularności tamtejszej kultury na różnych kontynentach, także w Europie. To jest muzyka, ale także seriale, czy moda i kosmetyki - tłumaczyła Karolina Jasińskia, czyli Kimiko Hime. 
rozwiń zwiń