Polityka muralowa w Krakowie - czy jej potrzebujemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:05
Kraków wprowadza politykę muralową, która określa standardy wspierania rozwoju nowych i pielęgnacji najbardziej wartościowych murali widocznych w przestrzeni miasta. Miasto powołuje specjalny Zespół ds. Murali, który ma się tym zająć. 
Mural na budynku Muzeum Krakowa, oddział na Bielanach.
Mural na budynku Muzeum Krakowa, oddział na Bielanach. Foto: PAP/ Jacek Bednarczyk
  • W Krakowie powstaje pierwsza w kraju polityka muralowa
  • Jej założeniem jest uporządkowanie kwestii grafiki w przestrzeni miasta
  • Zespół ds. Murali będzie decydował m.in. o lokalizacji muralu i spójności projektu z otoczeniem
  • Murale mają być wizytówką Krakowa

Kraków jest jedynym miastem w Polsce, w którym powstaje polityka muralowa. Dzięki jej założeniom można będzie lepiej zarządzać obecnymi grafikami i koordynować powstawanie nowych prac. Najważniejszym jednak jej założeniem jest przede wszystkim zachowanie równowagi w estetycznym obrazie miasta.

Ekspertom pracującym nad regulacjami zależy przede wszystkim na lepszym kreowaniu przestrzeni miejskiej. Chcą zapobiegać powstawaniu murali przypadkowych i wątpliwej graficznej jakości. Według specjalistów, za dużo pojawia się murali reklamowych, które nie wpisują się w krajobraz Krakowa.

- Zależało nam, żeby promować nowe prace, ale również dbać o te, które już znajdują się na terenie Krakowa. Często są prace, które mają nawet kilkanaście lat. Niektóre są już zniszczone, dlatego też chcemy mieć możliwość decydowania o ich dalszym losie - mówi Ewelina Sokalska, pracownik ds. murali krakowskiego Urzędu Miasta. - Zależało nam, żeby powołać zespół, który będzie decydował, czy grafiki będą poddawane renowacji, czy też będą kwalifikowały się do usunięcia.

Celem polityki muralowej jest także stworzenie dobrych standardów powstawania nowych murali. Mają być one także przykładem dla osób prywatnych, które będą tworzyć grafiki na ścianach swoich budynków. Mają pokazać kierunek estetyczny i ułatwić ścieżkę osobom, które chciałyby takie dzieło stworzyć. 

Źr. Youtube/Niesamowite murale ornitologiczne w Krakowie/Kraków dla Mieszkańców


W ramach Zespołu ds. Murali mają działać nie tylko urzędnicy, ale również artyści, twórcy murali, badacze czy kuratorzy. Ci ostatni mają przede wszystkim doradzać, gdzie mural może być umieszczony, bo lokalizacja grafiki jest kluczowa. Najlepiej, żeby praca nawiązywała do okolicznej przestrzeni, a jej powstanie angażowało lokalne społeczności.

- Tak naprawdę najważniejsza w muralach jest jego lokalizacja. Obok oryginalnego projektu ważne jest, żeby mural był dopasowany do danego miejsca. Murale są tym ciekawsze, im bardziej się wpasowują i wykorzystują unikalność okolicy - mówi Marcin Nawrocki, prezes fundacji "Świadoma przestrzeń". - Doskonale, jeśli graficznie dopasowane są do kształtu ściany i historii danego miejsca. To powoduje, że mural ma dużą wartość i jest naprawdę fajny.

Zobacz także:

Murale stanowią swego rodzaju galerię sztuki na świeżym powietrzu i stanowią wizytówkę miejsc, okolic czy nawet miast. Jedną z popularniejszych metropolii, w której mają znaczenie, jest Berlin, często nazywany europejską stolicą street artu.

- Murale nie tylko uatrakcyjniają wygląd miasta i nadają charakteru. Dzięki nim każdy przechodzień może poobcować trochę ze sztuką - tłumaczy Ewelina Sokalska. - Projekty potrafią doskonale opowiadać historię, zwłaszcza jeśli mural jest dobrze osadzony w miejscu. Wtedy może spełniać także rolę edukacyjną. Dlatego tak popularne są w Krakowie ścieżki szlakami murali - to jest spora atrakcja turystyczna. Z tego też względu zależy nam na tym, żeby grafiki były ciekawe, atrakcyjne i były wizytówką naszego miasta.

Warto dodać, że nabór na członków zespołu do spraw murali w dalszym ciągu jest otwarty.


Posłuchaj
04:42 Czwórka/Czat Czwórki - murale 12.01.2022.mp3 W audycji mówimy o polityce muralowej w Krakowie (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 15.32

aw

Czytaj także

Łódź na liście "National Geographic" - za co ją doceniono?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:22
Łódź to jedyne polskie miasto, które zostało docenione przez "National Geographic Traveler" i znalazło się na liście "Best of the World 2022". Zestawienie to rekomendacja najbardziej atrakcyjnych miejsc do zwiedzania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat polskiej lekkiej atletyki na muralu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:18
W Warszawie na Mokotowie odsłonięto mural z okazji 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przedstawiono na nim sylwetki najwybitniejszych sportowców.
rozwiń zwiń