Pojedź w Polskę. Odkrywaj swój kraj, podążając tropami internautów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:23
- Z badań National Geographic wynika, że 35 procent Polaków uważa, iż podróż po Polsce to jeden z najlepszych sposobów na odkrywanie - mówi Piotr Horzela, bloger, vloger. Z tego względu powstała interaktywna mapa z podpowiedziami, co i gdzie odkrywać. Jej współtwórcą może być każdy z nas. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/nd3000

owady street food 1200.jpg
Owady - alternatywne źródło białka?

Kanał National Geographic w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia stworzył interaktywną mapę, która podpowiada jak zwiedzać Polskę. Do projektu zostali zaproszeni m.in. Piotr Horzela, Robet Makłowicz, twórcy kanału "Architecture is good idea" czy kanału "Mc2". 

Posłuchaj
10:11 czwórka pierwsze słyszę 06.05.2021.mp3 O interaktywnej mapie opowiada Piotr Horzela (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 - Odkrywanie Polski to świetny sposób, by nie popaść w marazm i wieczne myślenie, że "w czasie pandemii nie można nigdzie wyjechać". Wyjechać można, czego dowodem są badania i mapa - mówi Piotr Horzela, bloger, vloger, autor kanału "Piotr Horzela opowiada". - Na mapie zaznaczone są różne miejsca: przyrodnicze, historyczne, architektoniczne obiekty - dodaje. 

Każdy z internautów może stworzyć swoją mapę albo dodać coś do mapy głównej. - To my najlepiej znamy naszą okolicę. Łatwo nam zaznaczyć ciekawe miejsca. Choć wydaje nam się, że już się nam opatrzyły, to dla innych może to być super odkrycie. Ja w ramach projektu na mapie zaznaczyłem 3 miejsca, ale pozostałe mam spisane i poza akcją je naniosę - mówi gość Czwórki. - Moja pierwsza trójka to dwa fizyczne miejsca i jedna aktywność, którą można uprawiać w zasadzie w każdym miejscu, bo jest to obserwowanie leśnych zwierząt - zdradza. 

Posłuchaj także:

Piotr Horzela w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia wysyła turystów na bagno i w jedlinę. - Polecam Wielkie Bagno w okolicach Szczecinka na Pomorzu, to Bagno Kusowo, rezerwat z dwoma fajnymi szlakami. Kiedyś pozyskiwano tam torf, przestano to robić w międzywojniu. Te bagna pokryły się roślinnością, chodząc nad nimi po kładkach możemy to obserwować - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - Drugie miejsce to jodłowy las, który odkryłem zaledwie 40 km od mojego domu. Myślałem, że jodły to roślinność charakterystyczna dla południowej Polski, a tu mam ponad 30-metrowe okazy, które świetnie sobie radzą. To miejsce nie tylko dla osób zainteresowanych przyrodą - dodaje. 

Piotr Horzela - Opowiada/Borsucze kule, drzewa bez głowy i żywe kopuły 🌲czyli leśne odkrycia 🌲o Lesie #43


Badania National Geographic wykazały, że młodych wciąż kusi odkrywanie kuchni świata, więc i tego typu atrakcji nie brakuje na mapie. Każdy z nas może dodać swoje propozycje do mapy, które, po zweryfikowaniu, zostaną zaznaczone wraz z krótkim opisem i 2-3 zdjęciami. 

*** 

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Horzela (bloger, vloger, autor kanału "Piotr Horzela opowiada")

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Przyszłość podróży to kody QR? Świat sceptyczny wobec chińskiej propozycji

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 09:41
Z nadzieją oczekujemy końca pandemii. Już dziś planujemy podróże, marzymy o miejscach, które odwiedzimy. O naszym bezpiecznym podróżowaniu myślą też władze wielu państw. Chińczycy proponują, by w tym celu wykorzystać technologię kodów QR - czy to bezpieczne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicy z 4 kontynentów połączyli siły. Dzielą się pasją i przepisami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 11:50
- "Przewodnicy bez granic" to inicjatywa, której geneza sięga marca 2020 roku, początków pandemii - opowiada Agata Sosnowska jej pomysłodawczyni. - Jednym z sektorów, który najmocniej ucierpiał jest turystyka. W ramach inicjatywy dajemy sobie wsparcie, ale i alternatywę dla tych, których pasją jest podróżowanie - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka i natura łączą siły. Malarstwo w kwiaciarniach

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:16
Instytucje kultury są zamknięte, a artyści wciąż tworzą i pragną dzielić się sztuką z odbiorcami. Powstał pomysł niezwykłej, rozproszonej wystawy. Młodzi artyści prezentują swoje prace w kwiaciarniach. 
rozwiń zwiń