Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:58
- Ja bez problemu mogę znaleźć kilkadziesiąt gatunków roślin jadalnych niedaleko mojego domu, a mieszkam w centrum Warszawy - przekonuje gospodarza "Czatu Czwórki" Piotra Firana Karol Szurdak, botanik, biolog i technik farmacji.  
Audio
  • Karol Szurdak o jadalnych roślinach (Czat Czwórki/Czwórka)
W Czwórce sprawdzamy, którymi z rosnących wokół nas roślin można się odżywiać (zdjęcie ilustracyjne)
W Czwórce sprawdzamy, którymi z rosnących wokół nas roślin można się odżywiać (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Natasha Breen/Shutterstock.com

Karol Szurdak Najciekawsze jest to, co rośnie wokół nas, a jest zapomniane w masowej kuchni 

- Kiedyś rośliny jadalne kojarzyły się z nędzą, biedą i ciężkimi czasami. Myślę, że właśnie dlatego przestano ich używać - wyjaśnia Karol Szurdak. - Dzisiaj chcemy wzbogacać dietę, dlatego roślina wracają do kuchni. Chętniej uczymy się o jadalnych roślinach, a kucharze szukają nowych smaków - dodaje.

Jak zatem nauczyć się rozpoznawania jadalnych roślin wokół nas i gdzie je zbierać? - Wystarczy wyjechać za miasto oddalić się od dróg i śmiało korzystać z tego, co tam rośnie. Ja zalecam przede wszystkim nauczenia się rozpoznawania kilkunastu roślin jadalnych - zaznacza Karol Szurdak. Jak twierdzi, dobrą okazją do zdobycia odpowiedniej wiedzy są organizowane przez niego warsztaty lub lektura książek, na przykład "Superfood z ogrodów, łąk i lasów" autorstwa Karin Greiner.

Karol Szurdak Najlepsze tereny dla fascynatów roślin to pogórza i góry 

Jak przyrządzić głóg, dziką różę lub czarny bez? Jak smakuje czosneczek, podagrycznik czy gwiazdnica? I jakim obróbkom poddawać rośliny, aby nie utraciły swoich odżywczych wartości? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Karol Szurdak (botanik, biolog i technik farmacji)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 16.08

jsz/ag

Czytaj także

"Nowa Jadłonomia" - wegańska kuchnia całego świata

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 09:06
"Nowa Jadłonomia" to efekt wieloletnich podróży przez ponad 50 różnych państw na całym świecie. Jej autorka Marta Dymek szukała bowiem inspiracji do swoich przepisów kulinarnych w każdym niemal zakątku globu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warzywa i owoce. Powinniśmy jeść aż 5 porcji dziennie?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
Eksperci do spraw prawidłowego żywienia alarmują - jemy za mało warzyw i owoców. Blisko jedna trzecia dzieci w Polsce, w wieku od 1 roku do 3 lat, nie spożywa codziennie warzyw. Tylko, czy warzywa i owoce w dużych ilościach są na pewno zdrowe?
rozwiń zwiń