"Warszawa da się lubić". Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 18:34
Istnieje mnóstwo obiegowych stereotypów na temat Warszawy i jej mieszkańców - jeden z nich czyni ze stolicy enklawę dobrobytu. - Wyższe zarobki, niższe bezrobocie i lepsza jakość życia mogą powodować dysonanse - twierdzi profesor Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • Sprawdzamy skąd się bierze konkurencja innych regionów Polski z Warszawą (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/ela1974

- Badania pokazują, że od dłuższego czasu istnieją pewne ugruntowane stereotypy dotyczące wielkich miast oraz ich mieszkańców. Jeden z ostatnich dotyczy ludności napływowej, czyli tak zwanych "słoików" - dodaje socjolog, profesor Ireneusz Krzemiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Skąd się biorą te stygmaty?

- Z jednej strony po prostu lubimy nadawać etykiety - twierdzi psycholog Kacper Osiecki. Z drugiej, ich powstawanie mogą powodować różnice pomiędzy życiem w wielkich miastach, a tym w małych miejscowościach i na wsi. Zaproszeni przez Czwórkę eksperci uważają jednak, że są one coraz mniej dojmujące i to nie tylko przez napływ ludzi ze wsi do miast, ale także migrację w przeciwnym kierunku.

Czy za jakiś czas, stereotypy na temat stolicy będą miały jeszcze rację bytu? Czy polskie regiony rozwijają się równomiernie? Co się stanie gdy skończą się dotacje z Unii Europejskiej i jakie największe wyzwania stoją dziś nie tylko przed Warszawą, ale także przed innymi polskimi miastami? Między innymi na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć w "Czacie Czwórki". W audycji sprawdzaliśmy też czym Warszawa zaskakuje nowych mieszkańców.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Michał Piwowarek

Goście: prof. Marek Bryx, prof. Ireneusz Krzemiński i Kacper Osiecki

Data emisji: 11.10.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/ab

      

Czytaj także

Przyjazne miasto? "Kusi zielenią i prostotą"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 16:20
- W dużych aglomeracjach, w których intensyfikuje się zabudowa biurowa, najważniejsze jest to, by przestrzeń biznesową pogodzić z tą prywatną - mówi Piotr Czaja z portalu Bryła.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyrardów. "To może być stan umysłu"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 19:55
Każde, nawet najmniejsze miasteczko kryje niesamowite historie. Udowadniają to założycielki stowarzyszenia "Projekt Miasto" z Żyrardowa, pracującego na rzecz zbudowania lokalnej tożsamości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż w czasie? "W Warszawie jest już możliwa!"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 13:30
- Przy wykorzystaniu technologii 3D przenosimy ludzi do przedwojennej Warszawy. Na wystawie można spacerować po Placu Piłsudskiego, takim jakim był on w latach 30. ubiegłego wieku - wyjaśnia współtwórcy ekspozycji "Wirtualna podróż" w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.
rozwiń zwiń