Praca zdalna. Czy stanie się bardziej powszechna?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 18:31
Telepraca i praca zdalna nie są pojęciami tożsamymi - pierwsza regulowana jest przez stosunek pracy, druga zaś umowami cywilno-prawnymi. W "Czacie Czwórki" w rozmowie z ekspertami rozważamy wady i zalety "pracy z domu".
Audio
  • Sprawdzamy zalety i wady pracy zdalnej oraz telepracy (Czat Czwórki/Czwórka)
Pracowanie z kawiarni? Z umową o telepracę jest niemożliwe ze względu na istniejące przepisy BHP
Pracowanie z kawiarni? Z umową o telepracę jest niemożliwe ze względu na istniejące przepisy BHPFoto: www.pixabay.com/pl/users/Unsplash-242387 (domena publiczna)

Anna Kulawiak, specjalistka do spraw rekrutacji z Antalu, podkreśla - coraz częściej spotykam się z kandydatami, którzy pytają o możliwość pracy zdalnej. - Ponad 40 procent z nich uważa, że jest to jeden z największych benefitów - wyjaśnia. - W krajach skandynawskich telepraca jest powszechna, a u nas zaledwie 3 procent osób zatrudnionych na etacie pracuje w takiej formie - tłumaczy Mariusz Foremniak, prawnik i specjalista z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Sprawdź także:
budowlaniec skok 1200x660.jpg
Polak pracujący. Gdzie szuka zatrudnienia?

Na telepracę niechętnie zgadzają się przede wszystkim pracodawcy i to nie tylko ze względu na ograniczone zaufanie do swoich pracowników. - Zniechęcają ich przede wszystkim istniejące przepisy z zakresu ewidencji czasu pracy i BHP - mówi Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspertka Pracodawców RP. - Badania pokazują jednak, że wydajność osób pracujących zdalnie może wzrosnąć nawet od 20 do 40 procent - przekonuje.

Wśród innych korzyści takiej formy zatrudnienia specjaliści wymieniają też niższe koszty dla pracodawcy, związane chociażby z redukcją wynajmowanej powierzchni biurowej oraz możliwość pozyskiwania specjalistów z różnych zakątków świata. Co należałoby zatem zmienić w prawie, aby telepracę motywować oraz na co powinny uważać osoby, które na "pracę z domu" się decydują - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Anna Kulawiak (ekspertka do spraw rekrutacji Antal), Wioletta Żukowska-Czaplicka (specjalistka Pracodawców RP) i  Mariusz Foremniak (prawnik i ekspert z zakresu BHP)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/ab

Czytaj także

Praca za granicą - już nie tak atrakcyjna?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:00
Według najnowszych badań, maleje liczba Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę. Raport firmy Work Service "Migracje zarobkowe Polaków V" wskazuje, że tylko 12 procent potencjalnie aktywnych lub aktywnych zawodowo rodaków rozważa taki wyjazd w przeciągu roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 19:02
Najnowsze badania rynku pracy pokazują, że powoli rośnie zaufanie do absolwentów szkół zawodowych i techników. Jednocześnie zmieniają się nieco stereotypy odnośnie zawodów męskich i kobiecych. Czy niedługo nie będą nas już dziwić mechaniczki i monterki?
rozwiń zwiń