Polskie Radio
Section05
umowa o dzieło

Szykują się ważne zmiany. Chodzi o staż pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zgodnie z którym od 2026 roku do stażu pracy zaliczany ma być także okres przepracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, umów takich jak umowa-zlecenie czy pracy podjętej za granicą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie pracodawcy pracownik pracownicy umowa o dzieło umowa o pracę legislacja ZUS emerytura Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu po kontroli. ZUS zakwestionował umowy o dzieło

- W środowisku instytucji artystycznych mieliśmy przekonanie, że uzgodnione zostały stanowiska i rozumiemy w ten sam sposób, czym są artystyczne wykonania i co należy rozumieć przez umowę o dzieło. Natomiast 2024 rok przywrócił wątpliwości z 2019 roku - mówił w Dwójce Hubert Zasina, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu Jakub Kukla Dwójka prawo ZUS umowa o dzieło tancerz muzyk

Tomasz Bęben: artysta wykonuje dzieło, a nie usługę

- Nie myślałem, że nasza determinacja doprowadzi do tak pogłębionej analizy. Łódź trzyma sztandar na barykadzie, walczymy w imieniu artystów. Wydaje mi się, że nasze argumenty trafiły do Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury. Mam nadzieję, że ten spór z ZUS zakończy się po naszej myśli - mówił na antenie Dwójki Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia umowa zlecenie umowa o dzieło Dwójka Jakub Kukla KULTURA

Premier: chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami

- Chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami, zwiększenie zasobów mieszkaniowych i możliwość pozyskania mieszkania są dla nas priorytetem, mamy przygotowane akty prawne, które pozwolą realizować zapowiedzi dot. służby zdrowia - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki służba zdrowia Polski Ład pracodawcy pracownik umowy śmieciowe umowa o dzieło Sejm reformy