Polskie Radio
Section05
umowa o dzieło

Sztuczki firm: na umowie pensja minimalna, reszta pod stołem

Na ich umowie o pracę widnieje kwota minimalnej pensji. Pozostałe środki pracownicy otrzymują do ręki, albo w oparciu o umowę cywilnoprawną. W konsekwencji młodzi pracownicy - bo to ich w największym stopniu dotyczy ten proceder - nie mają zdolności kredytowej, a ich świadczenia są znacznie obniżone. A pracodawca? On oszczędza.
Zobacz więcej na temat:  umowa o pracę praca zatrudnienie rynek pracy umowa zlecenie umowa o dzieło Dominik Olędzki

Ozusowanie umów o dzieło nie rozwiąże problemu emerytur?

Oskładkowanie umów o dzieło nie rozwiąże żadnego problemu, a może doprowadzić do rozrostu szarej strefy – uważa dr Wojciech Nagel, ekspert Business Center Club ds. ubezpieczeń społecznych i pracy. I choć rząd nie ma na razie w tej kwestii sprecyzowanego stanowiska, to co jakiś czas ten pomysł się pojawia. Umowy o dzieło to margines.
Zobacz więcej na temat:  umowa o dzieło składka zus zus składki Błażej Prośniewski Sylwia Zadrożna Dariusz Kwiatkowski pracodawcy pracownicy

Sejm zajmie się dziś minimalną stawką godzinową

Posłowie mają dziś wieczorem przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowela przewiduje, że stawka za godzinę pracy na umowę-zlecenie oraz dla samozatrudnionych ma wynosić minimum 12 złotych brutto i ma być waloryzowana w zależności od wzrostu płacy minimalnej.
Zobacz więcej na temat:  minimalne wynagrodzenie płaca minimalna praca umowa o dzieło umowa zlecenie wynagradzanie