Polskie Radio
Section05
umowa o pracę

Szykują się ważne zmiany. Chodzi o staż pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zgodnie z którym od 2026 roku do stażu pracy zaliczany ma być także okres przepracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, umów takich jak umowa-zlecenie czy pracy podjętej za granicą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie pracodawcy pracownik pracownicy umowa o dzieło legislacja ZUS emerytura Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Pierwsza praca i pierwszy etat to z reguły szał radości "mam pracę!". Są składki emerytalne i zdrowotne, normy czasowe i wszystkie przywileje etatowego zatrudnienia. Ale z czasem może się zdarzyć, że ktoś znajdzie inną pracę, która z różnych względów bardziej mu odpowiada, albo pracodawca rozczarował się pracą podwładnego. W "Czterech porach roku" porady z prawa pracy.
Zobacz więcej na temat:  porady prawne w Jedynce porady prawo pracy zwolnienia Bogdan Sawicki

Sztuczki firm: na umowie pensja minimalna, reszta pod stołem

Na ich umowie o pracę widnieje kwota minimalnej pensji. Pozostałe środki pracownicy otrzymują do ręki, albo w oparciu o umowę cywilnoprawną. W konsekwencji młodzi pracownicy - bo to ich w największym stopniu dotyczy ten proceder - nie mają zdolności kredytowej, a ich świadczenia są znacznie obniżone. A pracodawca? On oszczędza.
Zobacz więcej na temat:  praca zatrudnienie rynek pracy umowa zlecenie umowa o dzieło Dominik Olędzki

Polacy szukają stabilnego zatrudnienia

- W Polsce rodzi się mało dzieci, społeczeństwo się starzeje więc z roku na rok sytuacja pracodawców będzie się pogarszała, a rynek pracy coraz bardziej będzie należał do pracownika – powiedziała w Polskim Radiu 24 ekspertka ds. rynku pracy Izabela Przybysz (Instytut Spraw Publicznych). Odniosła się także do wyników badania, z którego wynika, że zdecydowana większość Polaków przedkłada poczucie stabilizacji zawodowej nad wysokość zarobków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca zatrudnienie etat wynagrodzenia