Poprawia wygląd i samopoczucie, zmniejsza ryzyko śmiertelnych chorób. Ten lek to aktywność fizyczna

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 17:41
Na bieżący rok rząd zaplanował rekordowe środki na kulturę fizyczną. W stosunku do 2015 roku wydatki na ten cel mają wzrosnąć o 93 proc. i obejmą inwestycje w infrastrukturę sportową oraz projekty skierowane do wszystkich grup wiekowych. 
Audio
  • Zdrowy styl życia to nie tylko dieta. Eksperci o tym, jak sprawić by sport stał się nawykiem (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ ShutterStockStudio

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, wymogów tych nie spełnia nawet połowa polskiego społeczeństwa. Z czego wynika niechęć Polaków do sportu? Trener osobisty Kamil Kalka przekonuje, że z niewiedzy. - Niewiedza powoduje, że Polacy mają zaburzoną hierarchię potrzeb, kiedy myślą o swoim zdrowiu. Nie ma w społeczeństwie świadomości, że ruch powinien leżeć u podstaw tej piramidy tak samo, jak zbilansowana dieta i dbanie o kondycję psychiczną. Polacy stawiają ruch na samym jej końcu traktując sport jako hobby w imię przekonania "jak znajdę czas, to zrobię" - wyjaśniał. 

Ile wysiłku potrzebujemy, żeby poprawić naszą kondycję i zdrowie? Fizoterapeuta Jakub Olewiński tłumaczył, że warto trzymać się przyjętej przez WHO minimalnej długości 150 minut tygodniowo. - Taka dawka ruchu w tygodniu to absolutne minimum. Wg WHO dopiero 300 minut tygodniowo daje wymierne korzyści dla naszego zdrowia. Musimy przestać traktować sport jako narzędzie do zbudowania ładnej sylwetki - przekonywał w Czwórce. 

Jak zachęcić Polaków do uprawiania sportu? Dlaczego kultura wychowania fizycznego w szkołach nie przekłada się na dorosłe życie ludzi? Jak zmienić myślenie o sporcie i przekonnać Polaków, że jest niezbędnym składnikiem naszego życia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: w nagraniu rozmowy Witold Bańka (Minister Sportu i Turystyki), Kamil Kalka (trener osobisty), Jakub Olewiński (fizoterapeuta, doktorant na AWF w Warszawie)

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 15.18

ac

Czytaj także

Anatomia wulgaryzmów. Dlaczego przeklinamy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 19:22
Wulgaryzmy najczęściej są wyrazem silnych emocji, które mają rozładować. Bywają też dowodem ubóstwa językowego i efektem skracania dystansu między ludźmi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekonomia współdzielenia - na czym to polega?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 19:56
- Ekonomia współdzielenia to nowy model ekonomiczny, w którym ludzie mogą udostępniać, lub współużytkować zasoby, które posiadają - wyjaśniał gość Czwórki Łukasz Zgiep.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki powinien być post XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 15:42
Już 8 lat temu Kościół anglikański wezwał wiernych do zrezygnowania z używania urządzeń elektronicznych podczas postu. Według anglikańskich duchownych ma to być ukłon dla naszej planety. W ten sposób okres postu nabiera nowego, ekologicznego wymiaru. Jaki powinien być post XXI? O tym w audycji mówili ks. Marek Kotyński i filmowiec Maciej Syka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzechy Polaków w przestrzeni publicznej. Czego nam nie wolno?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 18:45
Głośne rozmowy przez telefon, śmiecenie, nieprawidłowe parkowanie - to spory problem w miejscach ogólnodostępnych. Co nam wolno w przestrzeni publicznej, które zachowania irytują innych najbardziej, a jakie grzechy najczęściej popełniamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza Komunia jak mini-wesele. "Zrezygnujmy z show na rzecz relacji"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 17:00
Zbliża się sezon komunijny. Kilkanaście lat temu było to skromna uroczystość obchodzona w gronie rodzinnym. Dziś aspekt duchowy Pierwszej Komunii przysłaniają zupełnie inne kwestie...
rozwiń zwiń