Jaki powinien być post XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 15:42
Już 8 lat temu Kościół anglikański wezwał wiernych do zrezygnowania z używania urządzeń elektronicznych podczas postu. Według anglikańskich duchownych ma to być ukłon dla naszej planety. W ten sposób okres postu nabiera nowego, ekologicznego wymiaru. Jaki powinien być post XXI? O tym w audycji mówili ks. Marek Kotyński i filmowiec Maciej Syka.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fongbeerredhot

W Kościele katolickim kończy się już okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu, ale nadal trwamy w najważniejszym dla katolików czasie. To dobry moment, by zapytać, co tak naprawdę daje nam post?

- Przede wszystkim daje dystans do siebie. W poście nie chodzi o to, żeby zrobić z tego dietę. Na dietę przechodzimy dla własnej fizjologii i psychiki, co jest oczywiście bardzo cenne, ale to nie jest post. W poście chodzi o to, że dobieramy się do własnego wymiaru duchowego poprzez cielesność. To są dwa wymiary, których nie da się oddzielić. Intencja podejmowania postu jest tu bardzo ważna – powiedział ks. Marek Kotyński.  

W czasach, kiedy tempo życia jest zawrotnie szybkie i brakuje czasu na refleksje nad swoim życiem, ludzie coraz częściej decydują się na odpoczynek w głuszy, z dala od miasta, gdzie mogą usłyszeć swoje myśli. Okazuje się, że życie w świecie obfitości ludziom nie służy.

- Z mojej własnej obserwacji wynika, że jesteśmy zasypywani taką ilością bodźców, pokus, propozycji, że coraz więcej ludzi poszukuje odtrucia. Dominikanin o. Tomasz Pawłowski napisał taką słynną książkę Siła przebicia, w której pisał, że w poście chodzi o dokonanie transformacji pewnych rzeczy, przekształcenie na przykład podniecenia we wzruszenie. Post ma wielka siłę i może bardzo umocnić – przyznał Maciej Syka.

Dlaczego post musi zaboleć? Co daje człowiekowi autentyczne szczęście? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: ks. Marek Kotyński (redemptorysta), Maciej Syka (filmowiec, High Hope Films)

Data emisji: 27.03.2018

Godzina emisji: 15.08

abi/ac

 

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyłączamy światło w ramach akcji "Godzina dla Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:42
Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) jest inicjatorem akcji Godzina dla Ziemi. Od 2007 roku w ostatnią sobotę marca każdy ma możliwość oznajmienia, że zależy mu na przyszłości naszej planety. Wystarczy wyłączyć światło między 20.30 a 21.30. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosenne przesilenie - wymówka czy stan chorobowy?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:10
Niektórzy uważają, że przesilenie wiosenne to świetna wymówka, żeby zwolnić tempo i odpocząć nieco od pracy. Tymczasem owa "przypadłość" ma swoją medyczną nazwę i objawia się nie tylko zmęczeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Wójcicki: Nieprzeciętny to dla mnie ten, który zaraża pasją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 13:00
- Mogę nie znać się na kamieniach albo na malarstwie, ale umiem docenić pasję, która jest w człowieku - mówi Karol Wójcicki, jeden z jurorów tegorocznej odsłony Plebiscytu Nieprzeciętni.
rozwiń zwiń