Nowe prawo UE - skuteczna walka z piractwem?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 19:00
- Nowa dyrektywa ma aktualizować prawo autorskie, trudno jest jednak stworzyć jednolite przepisy unijne, które jednocześnie dawałyby zarobek twórcom i przeciwdziałały piractwu - tłumaczyli goście Czwórki: Natalia Mileszyk z Fundacji Centrum Cyfrowe i Zbigniew Łukasiak z Polskiej Partii Piratów.
Audio
  • Nowe przepisy unijne - jak skutecznie walczyć z piractwem w sieci? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zephyr_p

komputer dziewczyna smutek2 1200.jpg
Nastolatki kontra pornografia w sieci

Nowe przepisy, nad którymi trwają prace, oznaczałyby m.in. nałożenie na komercyjne platformy obowiązku płacenia posiadaczom praw autorskich za publikowanie przez użytkowników treści. Dla przeciwników zapisów dyrektywa oznacza ograniczenie wolności słowa i dostępu do informacji. - W propozycjach są dwa bardzo kontrowersyjne pomysły, m.in. umożliwienie twórcom i wydawcom negocjowanie z platformami umów licencyjnych, i nałożenie na te platformy obowiązku monitorowania treści w celu przeciwdziałania łamaniu prawa autorskiego. To oddaje się w ręce prywatnych podmiotów decyzje, czy coś jest zgodne z prawem czy nie - tłumaczyła Mileszyk.

Ostatecznie na temat tej dyrektywy we wrześniu tego roku odbędzie się w PE otwarta debata. Jakie jeszcze kontrowersyjne zapisy znalazły się na jej stronach i dlaczego nowe prawo okazać się może nieskuteczne w praktyce? Jak będzie można sprawdzić, czy dany materiał, który nie jest kopią "jeden do jednego" jest jednak kopią i co ze stronami, które agregują memy i są komercyjne? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

W drugiej godzinie audycji poznaliśmy pewien instrument wymyślony i skonstruowany przez Szwajcarów, Felixa Rohnera i Sabinę Schärer. Gra na nim Michał Brańka, Nieprzeciętny 2018. ZOBACZ WIĘCEJ >>>

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Natalia Mileszyk (prawniczka, fundacja Centrum Cyfrowe), Zbigniew Łukasiak (Polska Partia Piratów)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 15.07

kd/gs

Czytaj także

Polska z plecakiem na majówkę. Zacznij od "mikrowypraw"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 16:55
- Przygodę w wędrowaniem warto zacząć od tzw. "mikrowypraw", czyli wycieczek wraz z rodziną niedaleko miejsca zamieszkania - mówili podróżnicy Tomasz Tułak i Łukasz Supergan. - Na dzień czy dwa, z plecakiem. W okolicach miast znajdziemy miejsca, które warto odwiedzić.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo, woda, las... i tory motocrossowe - zapraszamy na Warmię

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 14:06
Warmia to nie tylko Olsztyn, ale znacznie mniejsze i równie piękne miejscowości, które mają mnóstwo do zaoferowania. Rezydencja biskupów w Lidzbarku Warmińskim to jedna z najpiękniejszych ceglanych warowni w Europie, ze względu na bezcenne malowidła nazywana "kolorowym zamkiem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 72 godziny dookoła Polski - Szlak Geen Velo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 15:23
- Warmia i Mazury to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce, także pod względem historycznym - opowiada Mateusz Mysiak, podróżnik, o rowerowym Szlaku Green Velo.  
rozwiń zwiń