Psycholog w każdej szkole potrzebny od zaraz!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 18:50
Kryzys psychologii i psychiatrii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do tragedii - ostrzega Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Wtóruje mu Fundacja na Rzecz Praw Ucznia - inicjator akcji "Psycholog w każdej szkole".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Sprawdź
student komputer smutek pandemia maska 1200.jpg
Porada online na uczelni - gdy łapie Cię kryzys i lęk

Psycholog szkolny - "pierwsza deska ratunku"

- Obecnie na około 20 000 szkół dla dzieci i młodzieży na stanowisku psychologa zatrudnionych jest nieco ponad 10 800 osób. Oznacza to, że połowa uczniów i uczennic w Polsce nie ma do niego dostępu w przypadku kłopotów czy pierwszych oznak problemów ze zdrowiem psychicznym - mówi Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na Rzecz Praw Ucznia. - Tymczasem taka pomoc pierwszego kontaktu, z której można skorzystać bez zapisów i w każdej chwili, dla młodego człowieka jest niezbędna - podkreśla. 

Posłuchaj
17:56 [CZWORKA]Czat czworki 2 grudzień 2020 psycholog.mp3 Zdrowie psychiczne młodych Polaków - jak o nie zadbać? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Dorośli mają wypracowane pewne schematy radzenia sobie z życiem, ale nie potrafią przekazać ich młodemu pokoleniu Oliwia Wyrzykowska

Z roku na rok przybywa młodych samobójców

Projekt ustawy opracowany przez Fundację na Rzecz Praw Ucznia zakłada, że zatrudnienie psychologa, z którego pomocy będą mogli korzystać uczniowie, będzie obowiązkiem każdej ze szkół. - Składaliśmy już petycje w tej sprawie, ale na razie nasze apele nie spotkały się z odzewem. Tymczasem statystyki są zatrważające: około 20 procent młodych ludzi boryka się z problemami psychicznymi, rośnie też liczba nieletnich, którzy targają się na swoje życie - wyjaśnia Oliwia Wyrzykowska, także z Fundacji na Rzecz Praw Ucznia. - Sytuację pogarsza też pandemia i społeczna izolacja, która uniemożliwia młodym kontakt z rówieśnikami.

Czytaj
Szkola stres 1200.jpg
Jak radzić sobie ze stresem w trudnych czasach?

Pandemia pogłębia problemy młodych

Szukanie pomocy u psychiatry, psychoterapeuty czy psychologa to najlepsze wyjście i - co najważniejsze - coraz mniej stygmatyzowane. Duża w tym zasługa influencerów i artystów, którzy otwarcie przyznają się do takich konsultacji i korzystania z psychoterapii. - Dla przeciętnego nastolatka, który nie radzi sobie z problemami, to psycholog szkolny jest pierwszym źródłem pomocy, a czasami nawet jedynym ratunkiem - dodaje rozmówczyni Piotra Firana.    

Zobacz także:

26 proc. polskich uczniów przyznaje, że jest prześladowanych przynajmniej kilka razy w miesiącu Edyta Plich

W polskiej szkole kompetencje miękkie to fanaberie

O tym, że polscy uczniowie zmagają się z ogromnymi problemami, przekonuje także nauczycielka i pedagog z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży, Edyta Plich. Potwierdzają to także wyniki raportu PISA. - Jeśli chodzi o samopoczucie młodych ludzi jesteśmy na szarym końcu tego badania - uzupełnia. - Nasze dzieci i nastolatkowie mają problem z wiarą w siebie, z budowaniem dobrej samooceny oraz zdrowych kontaktów z rówieśnikami. A to są sprawy, których nie rozwiązuje się wtedy, kiedy się pojawią, takim zjawiskom należy zapobiegać dużo wcześniej - podkreśla gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Oliwia Wyrzykowska, Mikołaj Wolanin (Fundacja na Rzecz Praw Ucznia), Edyta Plich (nauczycielka, pedagog, Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży)

Data emisji: 02.12.2020

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Zmiany cywilizacyjne - katalizator stresu i problemów psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 17:06
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zachowanie higieny także w tej sferze, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie są teraz "wyspy szczęśliwe"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:20
"A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź" - prosił w jednym z wierszy poeta Konstanty Ildefons Gałczyński i tym samym wyraził pragnienie, które współdzielą teraz miliony ludzi na świecie.
rozwiń zwiń