Zakaz palenia na balkonie. Zamach na wolność czy działanie w imię dobra ogółu?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 17:30
Wolnoć Tomku w swoim domku. A co z balkonem? W Warszawie trwa zbieranie opinii na temat wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach. Na Litwie zakaz wprowadzono w styczniu. Czy uda się to także w Polsce?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gorynvd

Posłuchaj
07:48 CZWÓRKA Czat Czwórki - balkony 30.03.2021.mp3 Zakaz palenia papierosów na balkonach - co sądzą o tym mieszkańcy Warszawy? (Czat Czwórki/Czwórka)

"Dojrzeliśmy do tej dyskusji"

- Na razie Warszawiacy są bardzo podzieleni w tej sprawie, co pokazują nasze sondaże. Ale zgłaszają się do mnie mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie z innych miast w Polsce, które chciałyby takie konsultacje przeprowadzić też u siebie - mówi stołeczna radna Renata Niewitecka, przewodnicząca Stołecznej Komisji Ochrony Środowiska. - Proces konsultacji będzie bardzo długi, ale wydaje mi się, że jako społeczeństwo dojrzeliśmy do takiej dyskusji. 

Posłuchaj
02:32 CZWÓRKA Czat Czworki - sonda 30.03.2021.mp3 Czy zakaz palenia papierosów powinien obowiązywać także na balkonach? SONDA (Czat Czwórki/Czwórka) 

"Balkon jet twój, powietrze wspólne"

Niepalącym przeszkadza zapach dymu przenikającego do mieszkań nawet przez zamknięte okna, a palacze czują się dyskryminowani. - Sąsiedzi, którzy palą papierosy są olbrzymim problemem zwłaszcza dla osób z małymi dziećmi oraz dla seniorów. Niektóre spółdzielnie wprowadzają w swoich regulaminach umowę społeczną mówiącą o tym, że ten zakaz obowiązuje. Niestety nie wszyscy się do tego stosują, a egzekucja jest bardzo trudna - przekonuje rozmówczyni Piotra Firana. - Oczywiście docierają do mnie także głosy tych, którzy uważają, że to ograniczenie swobód obywatelskich. Tylko, że żyjemy w pewnej wspólnocie i musimy brać pod uwagę to, że komuś może to przeszkadzać i szkodzić - dodaje. 

Posłuchaj
05:56 CZWÓRKA Czat Czworki - prawo 30.03.2021.mp3 Prof. Małgorzata Balwicka-Szczerba o prawnej interpretacji zakazu palenia na balkonach (Czat Czwórki/Czwórka) 

"Prawo własności ma swoje granice"

Zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych obowiązuje w Polsce już od 11 lat. Nie wolno tego robić na przystankach komunikacji miejskiej, w pociągach, lokalach gastronomicznych, miejscach przeznaczonych na wypoczynek i rekreację. W budynkach użyteczności publicznej dla palaczy wydzielano specjalne przestrzenie, w których mogą oddawać się nałogowi. - W przypadku palenia na balkonach należy pamiętać, że prawo własności ma gdzieś swoje granice i ujęte jest to nawet w konstytucji, że w interesie publicznym można tę własność ograniczać. I w mojej opinii ta interpretacja może być zastosowana w przypadku tego zakazu, co oznacza, że nie jest to ograniczenie swobód - podkreśla prawnik, prof. Małgorzata Balwicka-Szczyrba. - Mamy ogólnoświatową tendencję do tego, by takie zakazy coraz obszerniej wprowadzać. Ale, co warto zauważyć, te zakazy nie pełnią tylko funkcji odstraszającej, ale też edukacyjną. I są badania, z których wynika, że są narzędziem przeciwdziałającym nikotynizmowi - podsumowuje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Renata Niewitecka (przewodnicząca Stołecznej Komisji Ochrony Środowiska), prof. Małgorzata Balwicka-Szczyrba (Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański).  

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Prawa konsumenta. Naucz się z nich korzystać

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:00
Kupując ubranie, płacąc rachunki, wybierając ubezpieczenie czy usługę - wszyscy jesteśmy konsumentami. W związku z tym przysługują nam prawa, o których nie zawsze jednak mamy pojęcie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:30
Polskie nastolatki zawodową przyszłość wiążą z internetem. Jedni chcą być programistami, inni  grafikami, ale największą popularnością cieszą się: youtuber, instagramer oraz tiktoker. 
rozwiń zwiń