Choroba palaczy - rak płuc. Co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 21:00
Rak płuc rozwija się przez lata, zwykle nie dając objawów, a jedną z przyczyn jego powstawania jest palenie papierosów. Jest to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet i mężczyzn. Sprawdzamy, co wiemy o tej chorobie i jak można jej przeciwdziałać. 
Jedną z przyczyn raka płuc jest palenie papierosów
Jedną z przyczyn raka płuc jest palenie papierosówFoto: shutterstock/ create jobs 51

Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w Polsce. Jedną z jego bezpośrednich przyczyn jest palenie papierosów. To właśnie w wyrobach tytoniowych, w ich dymie znajduje się aż 60 rakotwórczych związków, które mają bezpośredni wpływ na rozwój choroby. 

- Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem. Rocznie notujemy 24 tys. zachorowań - mówi Maciej Krzakowski, lekarz onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. - Jednym z pierwszych objawów jest kaszel. Ponieważ osoby palące częściej kaszlą, u nich objawem niepokojącym może być zmiana charakteru kaszlu. Kiedy pojawia długotrwale, powinniśmy go obserwować, a ten trwający ponad 3 tygodnie może być powodem do niepokoju i sygnałem do zasięgnięcia pomocy u specjalisty. 


Szkodliwy dym papierosowy

Wiele osób jednak nie łączy palenia papierosów z zachorowaniem na nowotwór płuc. Jak mówi dr Krzakowski, blisko 90 proc. zachorowań to narażenie na bezpośrednie działanie szkodliwych czynników zawartych w dymie papierosowym. - Nie ma znaczenia, czy to będzie papieros tradycyjny, czy produkt zastępczy, tu i tu jest nikotyna - tłumaczy onkolog. - Wyniki badań wskazują, że w zastępczych produktach znajdują się również czynniki kancerogenne. To jest bardzo często wstęp do używania tradycyjnych papierosów. 


Posłuchaj
04:15 Czwórka/Czat czwórki - rak płuc 13.12.2021.mp3 Ze specjalistami rozmawiamy o raku płuc (Czat Czwórki/Czwórka)

Świadomość  przyczyn zachorowań jest w Polsce bardzo niska, a wśród chorych są także osoby bardzo młode. - Niestety młodzież też zaczyna we wczesnym okresie palić, ma to wpływ, że pacjentami są coraz młodsze osoby i to jest alarmujące - mówi Aleksandra Wilk, koordynator i rzecznik prasowy Sekcji Raka Płuca Fundacji "To się leczy". - Wśród chorujących jest także grupa osób, które nie paliły. Dodatkowo też należy zwrócić uwagę, że to są też bierni palacze, którzy nie zdają sobie sprawy, że to ma wpływ na ich zdrowie i może się przyczynić do rozwoju tej choroby.

Posłuchaj także:

Warto więc podjąć trud i zawczasu rzucić palenie. Może w tym telefonicznie pomóc Poradnia Pomocy Palącym. - To jest miejsce, gdzie jest sztab terapeutów, doświadczonych ludzi, którzy mają sukcesy i pomagają rzucić palaczom palenie - mówi Marta Cedzyńska, kierownik Poradni. - Nasi specjaliści mogą pomóc i opracują indywidualny plan wyjścia z nałogu.

Kampania społeczna "Planuję długie życie" realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Finansowana jest ze środków Ministra Zdrowia. 


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 13.12.2021

Godzina emisji: 15.40

aw

Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew to dar. Podziel się nią z innymi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:20
14 czerwca - w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego patologa i immunologa, który w 1901 roku odkrył grupy krwi - obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. 
rozwiń zwiń