Światowy Dzień Słuchu. Jak zadbać o ten zmysł?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 18:20
3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu. Ustanowiła go Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), żeby podnieść świadomość na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Axel_Kock/Shutterstock.com

Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem "Chcesz słyszeć przez całe życie, dbaj o słuch" i jest zakrojona na szeroką skalę, gdyż szacuje się, że różne zaburzenia słuchu, mające wpływ na codzienną komunikację, ma ponad 1 mld ludzi. - Faktycznie jest tak, że coraz młodsze osoby mają problemy z niedosłuchem i my to już widzimy wśród naszych studentów - przyznaje Roman Gołębiewski z Katedry Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - I to można skorelować z nieumiejętnym słuchaniem muzyki.

Jak "dobrze" słuchać muzyki? 

Muzyka stała się nieodłączną częścią spacerów, pracy i każdego innego elementu dnia. Nieumiejętne słuchanie muzyki to słuchanie jej zbyt głośno, ale nie tylko. Bo na jakość naszego słyszenia mają wpływ przestrzenie zanieczyszczone hałasem oraz dźwięki, na które nie zwracamy uwagi. - Zegar, który tyka i wybija godziny, nie budzi nas w nocy, bo jesteśmy do niego przyzwyczajeni, nasz układ ośrodkowy przyjmuje te dźwięki jako codzienność - wyjaśnia prof. Michał Karlik z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Ale ta codzienność uderza komórki rzęsate, co może być dla nas szkodliwe.

Roman Gołębiewski mówi o tych dźwiękach "tło akustyczne". - Jesteśmy w cichym pomieszczeniu i chcemy posłuchać muzyki, korzystając ze słuchawek. Możemy ustawić poziom odtwarzania na niskim poziomie. Natomiast jeśli wsiądziemy do bardzo głośnego tramwaju, to wówczas automatycznie musimy zwiększyć głośność.

Posłuchaj
03:15 CZWÓRKA Czat Czwórki - ucho 03.03.2022.mp3 Jak dbać o słuch i zapobiec jego utracie? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zanim wynajmiesz mieszkanie, sprawdź jak ono "brzmi"

Dlatego kupując albo wynajmując mieszkanie, warto zwrócić uwagę na potencjalne źródła hałasu, tak żeby czasami dać naszym uszom odpocząć. - Jeśli jesteśmy narażeni na bardzo głośny dźwięk, to powinniśmy przebywać w takim środowisku jak najkrócej; robić przerwy i wychodzić do innego pomieszczenia - radzi Gołębiewski. - Żyjemy coraz dłużej, średnia wieku rośnie, a nasz słuch się starzeje. I na to starzenie nakładają się czynniki, które teraz na nas wpływają - podsumowuje prof. Karlik.  

Sprawdź też:

Utrata słuchu a COVID-19

W 2021 r. WHO opublikowała Światowy Raport na temat Słuchu, w którym zwrócono uwagę na rosnącą liczbę osób żyjących z ubytkiem słuchu i zagrożonych jego utratą. Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, zauważa, że liczby te mogą być znacznie większe z powodu rosnącej skali uszkodzeń słuchu u pacjentów z COVID-19.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 15.14

Czytaj także

Leki to nie cukierki. "Pomyśl zanim zażyjesz"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:30
Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne na polskim rynku. - Rocznie konsumujemy ok. 2 miliardy tabletek, wydajemy na to 1,5 miliarda złotych i jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o zażywanie tych środków - mówi Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierownik kliniki otorynolaryngologii: po COVID-19 pojawiają się uszkodzenia słuchu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 17:50
- Mamy takie skutki, które są czasem niezbyt istotne dla zdrowia w ogólnym ujęciu. Jednak dla samopoczucia pacjenta są to niezwykle trudne sytuacje, ponieważ patomechanizm infekcji wirusowej w COVID-19 jest trudny do zdefiniowania, ale widzimy po pacjentach, którzy przeszli tą infekcję, że pojawiają się bardzo dziwne uszkodzenia słuchu. Są one trudne do "naprawy", w sensie leczenia zachowawczego. Często wymagają już aparatowania, czyli protez narządu słuchowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik katedry i kliniki otorynolaryngologii w szpitalu na Banacha. 
rozwiń zwiń