Piknik Naukowy 2022. Jak woda drąży skałę?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 20:00
Woda to nasz najcenniejszy skarb na Ziemi, w niej powstało życie, bez niej nie bylibyśmy w stanie egzystować. Woda także może być niszczycielskim żywiołem lub tworzyć niesamowite skalne pomieszczenia, na przykład jaskinie krasowe.
Woda to wspólny zasób całego świata
Woda to wspólny zasób całego świataFoto: shutterstock/SJ Travel Photo and Video

Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zaprezentują to eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego. - Woda w skale jest w stanie wydrążyć jaskinię, mimo że teoretycznie może wydrążyć tylko kilka metrów w kilkaset tysięcy lat - wyjaśnia Andrzej Jagielski z Muzeum Geologicznego. - Z formami krasowymi mamy do czynienia m.in. na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Wszystko zależy od typu skał. - Rozpoznajemy kras w skałach węglanowych, ale również występuje on w skałach solnych w kopalni w Wieliczce - dodaje rozmówca Anny Depczyńskiej. Woda drąży kamień i powstają jaskinie, ale jak zauważa ekspert, jest to tylko część prawdy. - Woda musi być specyficzna. Lekko kwaśna. Dzieje się tak, kiedy przepływa ona przez glebę - wyjaśnia. Andrzeja Jagielskiego i innych ekspertów Muzeum Geologicznego spotkacie na pikniku w strefie żółtej - na stronie pikniknaukowy.pl znajdziecie mapę z oznaczonymi strefami.


25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Polsce impreza promująca naukę. W tym roku odbędzie się w sobotę 21 maja w Warszawie po hasłem "Woda". Na pikniku będzie można konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzą się lewitującym kroplom wody i zajrzą do ich wnętrza. Można będzie obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni poskaczą po wodzie, wejdą do wielkiego ucha i przekonają się, czy sejsmograf rejestruje tupanie. Podczas imprezy uczestnicy wsiądą do chemicznej lokomotywy, poznają fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzą się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzą o własnych badaniach i przybliżą zagadnienia związane z tematyką imprezy. W Czwórce będziemy relacjonować to wydarzenie - przez całą sobotę. 

Posłuchaj
03:00 CZWÓRKA Czat Czworki - piknik 19.05.2022.mp3 Jak Muzeum Geologicznego przygotowuje się do Pikniku Naukowego 2022? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 16.45

kul

Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

22 marca - Światowy Dzień Wody

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 16:30
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ma zwrócić uwagę na postępujący kryzys wodny na świecie.  
rozwiń zwiń