Smart cities czyli miasta, które "myślą" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 17:04
Dzisiaj w audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" Czwórka gości w samochodzie Bartosza Dominiaka, autora bloga "Warsaw Smart City", a to dlatego, żeby sprawdzić, jak inteligentnym miastem jest Warszawa. Co to tak naprawdę kryje się za terminem "smart city"?
Audio
  • Co oznacza termin "smart city"? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
  • Jakie inteligentne technologie znajdziemy w Warszawie? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

Sprawdź także:
prywatność 1200.jpg
Nasze prywatne dane to waluta [WIDEO]

- Dzisiaj wszystko może być "smart". Wolę ten termin od słowa "inteligentny", które bardziej pasuje do ludzi - tłumaczy Bartosz Dominiak. - Obecnie istnieje koncepcja trzech generacji "smart cities" - jedna z nich dotyczy miast, które za pośrednictwem nowych technologii radzą sobie z problemami codziennego życia - dodaje.

Podczas krótkiej rundki po ulicach Warszawy Bartosz Dominiak wyjaśnia nam m.in., jak dzisiaj działa sygnalizacja świetlna kierowana przez minikomputery. Sprawdzamy również, jak wypada Warszawa na tle europejskim pod względem technologicznego zaawansowania, która ze stołecznych aplikacji jest wzorowana na modelu nowojorskim, czy w niedalekiej przyszłości pojawią się u nas ścieżki rowerowe generujące prąd oraz jak analogowa administracja blokuje cyfrową prędkość.

Zapraszamy do wysłuchania nagrań rozmowy oraz do obejrzenia wideo.   

***

Tytuł audycji: "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"  

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Goście: Bartosz Dominiak (autor bloga "Warsaw Smart City")

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 17.05

jsz/kd

Czytaj także

"Warszawa da się lubić". Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 18:34
Istnieje mnóstwo obiegowych stereotypów na temat Warszawy i jej mieszkańców - jeden z nich czyni ze stolicy enklawę dobrobytu. - Wyższe zarobki, niższe bezrobocie i lepsza jakość życia mogą powodować dysonanse - twierdzi profesor Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzyjazne polskie miasta, a w Danii ludzkie korki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 18:01
- Miasta w naszym kraju są trochę nieprzyjazne, bo projektowaliśmy je z innymi założeniami - mówi Radek Gajda, architekt, urbanista. - Zwłaszcza te rozbudowywane, czy jak Warszawa odbudowywane, w latach 60. czy 70. XX wieku - wyjaśnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia polskiego internetu w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 16:19
Już 25 lat minęło, od kiedy do Polski dotarła pierwsza wiadomość e-mail, a w "Stacji Nauka" sprawdzamy, jak internet zmienił się od tego czasu.
rozwiń zwiń