Jak powstają audiobooki?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 18:09
Odwiedziliśmy studio nagrań, w którym rejestrowane są audiobooki. - By powstał audiobook, potrzebna jest oczywiście książka, ale także interpretacja. To godziny skupienia i praca wielu ludzi - mówiła Anna Kotlonek-Kowalik z Biblioteki akustycznej.
Audio

- Tworzenie audiobooków to głównie praca redakcyjna, która polega na czytaniu książek - mówiła rozmówczyni Kuby Marcinowicza. Jak opowiadała, to jednak "bardzo ciężki kawałek chleba". - Wymaga bez przerwy ogromnego skupienia: przez kilka godzin pracujemy z tekstem, w którym trzeba pamiętać detale, każdą postać - opowiadała Kotlonek-Kowalik.

Jak tłumaczyła, w zależności od tego, czy nagrywamy audiobook, adaptację książki, czy słuchowisko - książki rejestrowane są w różnych wersjach: oryginalnej, z podziałem na role, bądź skróconej. - W większości przypadków aktorzy czytają te książki bez przygotowania, poza tym ludzie, którzy na co dzień, na teatralnych scenach dysponują całymi wachlarzami środków wyrazu, tu mają do dyspozycji tylko swój głos. I wszystkie emocje muszą przekazać za jego pośrednictwem - tłumaczyła ekspertka.

Jak powstają audiobooki i ile czasu trwa nagranie? Jak wygląda tworzenie audiobooków od strony technicznej? O tym także mówiliśmy w rozmowie Czwórki. Zapraszamy też do obejrzenia filmu wideo, w którym m.in wywiady z Anną Kotlonek-Kowalik, a także aktorami i lektorami Marcinem Popczyńskim i Andrzejem Hausnerem.

***

Tytuł audycji: "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"  

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 18.05

kd/mc

Czytaj także

Martin Stankiewicz: w tej książce się obnażyłem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:13
- Moim głównym celem było zainspirowanie młodego widza. Żeby to wyszło fajnie, musiało być szczere. Dlatego chciałem się w jakiś sposób uzewnętrznić. Opisana przeze mnie rzeczywistość jest jednak troszkę podkoloryzowana - mówił o swojej książce "Śmieszek. Cierpienia młodego youtubera" Martin Stankiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kobieta na schodach". Czas zatrzymany w obrazie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:26
Jak co tydzień polecamy książki, do których warto, a nawet trzeba zajrzeć. Tym razem Kinga Michalska zachęca do przeczytania pozycji "Kobieta na schodach" autorstwa Bernharda Schlinka.
rozwiń zwiń