Kamerka samochodowa. Czego zabrania prawo?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 18:30
Coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie w aucie kamerki samochodowej. Niestety, nie wszyscy wiedzą, czy i w jaki sposób nagranie z takiego rejestratora można potem wykorzystać. Sprawdzamy, jakie są regulacje w Polsce i innych krajach Unii. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Kristi Blokhin

Sprawdź także
shutterstock autostrada auta ruch korek 1200.jpg
"Czarne skrzynki" w autach. Krok w stronę bezpieczeństwa?

Zastosowanie wideorejestratora może być bardzo szerokie. Rejestrując własną jazdę, możemy sprawdzać, jakie błędy najczęściej popełniamy na drodze. Zapisywanie zdarzeń jest również bardzo użyteczne w momencie, kiedy uczestniczylibyśmy w wypadku, czy też kolizji.

Posłuchaj
08:27 Czwórka/TOP - wideorejestratory 03.06.2021.mp3 Mariusz Michalak wyjaśnia jakie są regulacje dotyczące zastosowania kamerek samochodowych (TOP/Czwórka)

- W Polsce możemy legalnie korzystać z tego typu urządzeń i archiwizować pochodzące z nich nagrania. Musimy spełnić jeden warunek. Wideo wykorzystujemy wyłącznie na użytek własny i wtedy takie nagrania nie muszą być cenzurowane - mówi Mariusz Michalak z Motofakty.pl. - Możemy nagrywać innych uczestników drogi i przesyłać takie wideo na policyjną skrzynkę. Policja traktuje takie nagrania jako dowód złamania przepisów i stara się ukarać winnych mandatem. Ważne jest jednak, żeby rejestrując wykroczenie nie łamać przepisów, bo wtedy również możemy zostać ukarani.

Dozwolone jest wykorzystywanie nagrania na swoją obronę. Wielu kierowców instaluje kamerki, żeby zapisywać sytuacje na drodze i dzięki temu ustalić przebieg zdarzenia. Takie nagranie może być dowodem w sprawie i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Są jednak takie działania, których lepiej w naszym kraju nie podejmować. - Jeśli nie usuniemy z nagrań wszystkich elementów, które pozwalają na identyfikację sprawcy wykroczenia oraz tablic rejestracyjnych samochodu, nie możemy ich publikować w sieci - tłumaczy specjalista. - Ekspozycja tablic, może być podstawą do oskarżenia o naruszenie dóbr osobistych, dlatego publikując nagranie w sieci lepiej je zamazać, żeby nie narazić się na odpowiedzialność karną.

monitoring kamera 1200 shutt.jpg
Kamera na ulicy już cię nie rozpozna. Będą nowe przepisy


Czytaj także:

Jeżeli w trakcie zdarzenia obecni są funkcjonariusze wykonujący czynności służbowe, nie możemy im ich utrudniać. Za przeszkadzanie możemy zostać ukarani mandatem. - Należy funkcjonariusza uprzedzić, że jest nagrywany i wykonywać polecenia, które nam wydaje - radzi Mariusz Michalak. - Film może być potraktowany jako dowód w sądzie, należy jednak pamiętać, żeby do organu prowadzącego sprawę zgłosić w tej sprawie formalny wniosek.

Jeżeli podczas tegorocznych wakacji będziemy jechać za granicę dobrze sprawdzić jakie w danym kraju obowiązują regulacje dotyczące wideorejestratorów. - Bez ograniczeń możemy korzystać z takiego sprzętu w Danii, Szwecji, czy Holandii, ale jest wiele państw, w których panują ograniczenia w używaniu tego typu urządzeń. Są to m.in Niemcy, Wielka Brytania, czy Luksemburg. Możemy posiadać kamerę i rejestrować wydarzenia, ale nie możemy użyć takiego nagrania jako dowód swojej niewinności - wyjaśnia ekspert. - W niektórych krajach takich jak Austria, korzystanie z kamerek jest surowo zabronione, tam za używanie wideorejestratora możemy dostać karę nawet w wysokości 10 tys. euro. Na Słowacji również nie skorzystamy z kamery, ponieważ tam prawo stanowi, że umieszczanie czegokolwiek na szybie w polu widzenia kierowcy jest zabronione.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 03.06.2021

Godzina emisji: 18.15

aw/kul

Czytaj także

Jak rozwiązać problem korków ulicznych w centrach dużych miast?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 16:00
Według nowych przepisów od tego roku miejsca parkingowe mają być o 20 centymetrów szersze niż dotychczas. To dobra wiadomość dla właścicieli większych aut i rodziców małych dzieci, którzy często mają trudność ze swobodą ruchów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń