Aplikacja do rozliczania kryptowalut - jak działa?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 20:55
Do końca kwietnia musimy się rozliczyć z fiskusem. Obowiązek ten także dotyczy posiadaczy kryptowalut, a pomóc w tym procesie może specjalna aplikacja. 
kryptowalutyzdjęcie ilustracyjne
kryptowaluty/zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Wit Olszewski

Kryptowaluty do rozliczenia

- Rozpoczyna się okres rozliczeniowy podatników. Kryptowaluty doczekały się swojej sekcji na PIT38 i tam należy je rozliczyć - mówi Bartosz Milczarek, CEO Cryptiony. - Staramy się ułatwić użytkownikowi proces rozliczeniowy, dlatego stworzyliśmy aplikację, która w tym pomoże.

Jak mówi gość Czwórki, pomysł na aplikację pojawił się, ponieważ młode pokolenie niechętnie korzysta z usług księgowych. Łatwiej im skorzystać z gotowego narzędzia. Proces rozliczania kryptowalut nie należy do najłatwiejszych, a trzeba w nim uwzględnić wszystkie transakcje i związane z nimi prowizje. Jest to dosyć czasochłonne.


Przyjazne przepisy podatkowe

- Przepisy dotyczące rozliczania kryptowalut obowiązują w Polsce od 2019 roku i trzeba przyznać, że w porównaniu z regulacjami w innych krajach są one dość proste i przyjazne dla podatnika - mówi specjalista. - Tym tropem także podążaliśmy, tworząc aplikację. Chcieliśmy proces uprościć do niezbędnego minimum. Wystarczy, że użytkownik założy konto, a następnie zintegruje się z giełdami i poda klucze API. My zajmiemy się resztą. Za zgodą użytkownika pobierzemy historię jego transakcji i na tej podstawie wyliczymy jego zobowiązania podatkowe.

Jak podkreśla rozmówca Mateusza Kulika, zaletą jest to, że synchronizacje odbywają się cyklicznie. Aplikacja pozwala nie tylko rozliczyć się po zakończeniu roku podatkowego, ale także śledzić na bieżąco zobowiązania, dzięki czemu można dokonać optymalizacji podatkowej.

Źr. Facebook/Cryptiony

Bezpieczna aplikacja

- Z punktu widzenia użytkownika aplikacja jest bezpieczna, bo nie otrzymujemy kluczy do portfela kryptowalut, tylko klucze API, do interfejsu programistycznego - zapewnia gość Czwórki. - Są to klucze tylko do odczytu, więc w przypadku niespodziewanego wycieku danych nie ma technicznej możliwości dokonania transakcji lub wypłaty środków.

Zobowiązanie podatkowe można wyliczyć w ciągu kilku minut. Podatnik otrzymuje gotowy raport podatkowy, który zawiera dokładnie takie same pola jak w formularzu PIT-38. Wystarczy je wpisać w odpowiednim miejscu. Przy dwudziestu transakcjach z aplikacji można skorzystać za darmo.


Posłuchaj
12:37 Czwórka/TOP - kryptowaluty rozliczenie 06.02.2023.mp3 Bartosz Milczarek, CEO Cryptiony, o aplikacji do rozliczeń podatku od kryptowalut (TOP/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Mateusz Kulik

Goście: Bartosz Milczarek (CEO Cryptiony)

Data emisji: 06.02.2023

Godzina emisji: 17.07

aw

Czytaj także

Kryptowaluty. "To nieekologiczna forma płatności"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:30
Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów są niestety nie tylko szybką, ale także mało ekologiczną formą płatności. Wydobycie Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co niektóre kraje przez cały rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń