Apka wymiany wiedzy i czasu. Aby się nauczyć, ale nie płacić za to

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 10:46
Studenci Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego tworzą opartą o ideę banku czasu apkę We Zone, która ma pomóc im nadrobić wiedzę z trudnych przedmiotów, bez konieczności wydania dużych pieniędzy na korepetycje. 
Wspólna nauka to jeden z najlepszych sposobów na przyswojenie wiedzy
Wspólna nauka to jeden z najlepszych sposobów na przyswojenie wiedzyFoto: shutterstock/YanLev

- Student to biedna istota, tych pieniędzy w naszych portfelach nie jest za dużo, dlatego szukaliśmy pomysłu, jak usprawnić wymianę wiedzy - mówi Zuza Dylewska z Samorządu Studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. - Szukaliśmy problemu, który każdemu studentowi "siedzi gdzieś z tyłu głowy" i tak znaleźliśmy naukę, szczególnie tę do sesji - dodaje. 

Czwórkowy gość podkreśla, że współczesne podręczniki akademickie pisane są trudnym, naukowym językiem, wiedzy jest w nich mnóstwo, ale nie jest przystępnie przekazana. Na egzaminach zaś wykładowcy wymagają przede wszystkim tego, co przekazują na wykładach. - Zdarzają się studenci, którzy pieczołowicie robią notatki, ale nie zawsze są chętni się nimi dzielić - mówi gość Mateusza Kulika. - W tych notatkach też nie zawsze wszystko jest - dodaje. 

W tym kontekście powstał pomysł na aplikację We Zone, która ma być platformą skupioną wokół idei banku czasu dla studentów chcących dzielić się swoją wiedzą za wirtualne punkty i wymieniać je na korepetycje u innych osób. - Tu będzie liczył się poświęcony czas i włożone w to serducho - tłumaczy Zuza Dylewska. - Tworzymy system, gdzie gotówki nie będzie.  Za to będzie dobra rada, kredyt zaufania i wdzięczności. W naszych badaniach, przeprowadzonych na 500 studentach naszego wydziału, okazało się, że jedynie 10 procent żaków jest w stanie pozwolić sobie na płatne korepetycje - dodaje. 


Posłuchaj
12:53 czwórka top 09.05.2023.mp3 O powstającej aplikacji We Zone opowiada Zuza Dylewska (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Idea banku czasu, na której oparta będzie apka We Zone, powstała w latach 90. w Stanach Zjednoczonych i tam świetnie sprawdza się w działaniach prospołecznych. - Polega to na tym, że jak ty mi pomożesz przez dwie godziny kosić trawę, to ja odpłacę ci za to moim czasem, pomogę ci w czymś innym, np. w naprawie dachu - tłumaczy studentka. - My tę ideę przenosimy na uczelnię. Dzięki apce można będzie znaleźć osobę, która pomoże ci np. w statystyce, za to ty pomożesz jej w czymś innym - dodaje.  

Czwórkowy gość zdradza, że aplikacja przewiduje mnóstwo sposobów wymiany wiedzy, bez wymiany gotówkowej. - W apce płacimy czasem i pomocą - wyjaśnia. - Możemy też zorganizować wspólną naukę. Wspólne sesje nauki są najowocniejsze. 

Dziś powstaje wersja testowa aplikacji. Pierwszą wersję studenci zamierzają wprowadzić na początku przyszłego roku akademickiego. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Zuzanna Dylewska (Samorząd Studentów Wydziału Zarządzanie Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 09.05.2023

Godzina emisji: 17.10

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompetencje na miarę XXI wieku. Biznes i zarządzanie w szkole

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 19:10
Biznes i zarządzanie to nowy przedmiot, który pojawi się w szkołach ponadpodstawowych we wrześniu 2023 roku. Dzięki niemu uczniowie zdobędą praktyczne kompetencje. 
rozwiń zwiń