Odholowanie samochodu. Ile zapłacimy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 21:30
To, że nasz samochód zniknął, wcale nie musi oznaczać, że został skradziony. Jeśli zaparkowaliśmy w niedozwolonym miejscu, może to być znak, że nasz pojazd został odholowany. Sprawdzamy, co zrobić w takiej sytuacji i ile będzie nas to kosztowało. 
Holowanie auta
Holowanie autaFoto: shutterstock/hedgehog94

Z nowym rokiem wprowadzono nowe stawki za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym, a także wysokości kosztów związanych z odstąpieniem od usunięcia pojazdu z drogi. 

Kiedy odholowanie samochodu 

Odpowiednie służby mogą odholować samochód w kilku sytuacjach. - Na przykład, gdy samochód zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, bo pozostawiony został na drodze pożarowej albo w bezpośrednim sąsiedztwie torów tramwajowych - wylicza w Czwórce Tomasz Budzik z Autokult.pl. - Druga sytuacja: gdy pojazd bezprawnie zajmuje miejsce przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, a trzecia: jeśli auto nosi znamiona porzucenia, czyli jest zniszczone, nie ma tablic rejestracyjnych. 

Lepiej zadzwonić

Służba, która podejmuje holowanie pojazdu, ma obowiązek pisemnego zawiadomienia właściciela tego pojazdu o tym fakcie. - Oczywiście takie zawiadomienie dociera zapewne dosyć późno, bo po kilku dniach od zaistnienia faktu - tłumaczy specjalista. - Wobec tego najprościej jest po prostu wykonać telefon na policję lub do straży miejskiej i uzyskać informację o kosztach.

Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu. Maksymalne stawki za holowanie pojazdów w tym roku są wyższe niż przed rokiem:

  • usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony to 606 zł.
  • usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 7,5 to 757 zł.
  • Usunięcie pojazdu przewożące materiały niebezpieczne może kosztować 1.917 zł.
  • Usunięcie hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego takich ja rower czy motorower to stawka 128 zł. 

Odbieraj szybko, bo "czas to pieniądz"

Jak radzi rozmówca Mateusza Kulika - im wcześniej odbierzemy pojazd, tym lepiej - bo każdy dzień na parkingu oznacza większą kwotę do zapłacenia. - Opłata za usunięcie pozostaje stała, ale co dobę zwiększa się opłata za przechowywanie. W tym celu musimy udać się do jednostki, która zadysponowała odholowania naszego pojazdu - tłumaczy Tomasz Budzik. - Może to być policja lub straż miejska. Tam należy przedstawić dokumenty, które poświadczają, że to właśnie my jesteśmy właścicielami tego pojazdu i mamy prawo do odbioru auta. Z pismem należy udać się dopiero do miejsca, gdzie samochód jest przechowywany. Co istotne, od 2019 roku nie trzeba już przedstawiać zaświadczenia o płatności.


Posłuchaj
04:52 Czwórka/TOP odholowanie samochodu 11.05.2023.mp3 W audycji mówimy o karach za odholowanie samochodu (TOP/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.05.2023

aw

Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auta z instalacją gazową - co z nowymi regulacjami?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 22:10
Od 1 stycznia 2022 r. mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące aut z instalacjami gazowymi LPG i CNG. W projekcie ustawy zapisy są jednak niejasne, co może oznaczać, że użytkownicy aut zasilanych gazem mogą stracić homologacje na już zamontowane instalacje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze? "Wyobraźnia, nie brawura"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 14:24
- Kierowcy na drodze powinni być niczym dobrze zgrany zespół i umieć współpracować. Wszyscy chcemy dojechać. Na szczęście na polskich drogach jest coraz lepiej - mówił Michał Reicher, instruktor jazdy. 25 lipca przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy.
rozwiń zwiń