Inteligentna paczka - zabezpieczy towar i zadba o planetę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 18:30
Z zewnątrz wygląda jak składane plastikowe pudełko, zamykane od góry. To, co może zaskoczyć, to elektroniczna etykieta i mały panel fotowoltaiczny na jednej ze ścian bocznych. Dużo więcej niespodzianek kryje się w środku. Czy e-Pack zrewolucjonizuje rynek przesyłek?
E-Pack to alternatywa dla plastiku i kartonów (zdj. ilustracyjne)
E-Pack to alternatywa dla plastiku i kartonów (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/ Freedomz

Zabezpiecza towar, jest wielokrotnego użytku, usprawnia dostawę, a co najważniejsze - cały czas monitoruje stan i położenie przesyłki. - Może rewolucja to za duże słowo, choć nie wiadomo, co przyszłość przyniesie, ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku - mówi szef projektu e-Pack z Łukasiewicz Poznański Instytut Technologiczny. - W tej chwili wszystko, co kupujemy w internecie, przychodzi do nas zapakowane w worki foliowe albo kartony. A ponieważ coraz częściej robimy zakupy w ten sposób, coraz bardziej rośnie góra śmieci, z którymi musimy się mierzyć. Nasza paczka rozwiązuje ten problem. 

E-Pack działa w pewnym ekosystemie, bo nie jest wyłącznie opakowaniem. - Ten produkt nie jest anonimowy w procesie logistycznym. Od momentu, kiedy klient zamawia zakupy w naszej paczce, ona jest monitorowana. E-Pack na bieżąco rejestruje wszystkie informacje o paczce, bo jest wyposażony w odpowiednie sensory - opowiada. - Są to m.in. akcelerometr, który wykrywa przeciążenia i uszkodzenia produktu oraz czujniki wilgotności i temperatury.  

E-Pack jest pierwszym takim produktem w Polsce. Prace nad nim trwały trzy lata i odbywały się w trzech instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki, Łódzkim Instytucie Technologicznym oraz Poznańskim Instytucie Technologicznym, który był liderem tego projektu. Prace, oprócz opakowania, obejmowały też stworzenie aplikacji i wrzutni.

Sprawdź też:

Robiąc zakupy w sklepie internetowym, klient będzie mógł wybrać rodzaj opakowania - jedną z opcji będzie właśnie e-Pack. - Żeby to zrobić, klient będzie musiał zarejestrować się na naszej stronie. "Urządzenie" jest drogie, więc chcemy wiedzieć, kto będzie go użytkował - wyjaśnia gość Czwórki. - Zamawiając towar zapakowany w taką paczkę, trzeba będzie zapłacić kilka złotych kaucji - tak jak w przypadku wózków sklepowych. Opakowanie trzeba będzie zwrócić, najlepiej w ciągu trzech dni. Później też będzie to możliwe, ale wiązać się już będzie z opłatą. Puste e-Packi będzie można oddać kurierowi, zostawić w automacie paczkowym lub punkcie odbierania przesyłek.

Posłuchaj
13:55 CZWÓRKA TOP - epack 05.06.2023.mp3 Pierwsza w Polsce inteligentna paczka - jak działa? (TOP/Czwórka)

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Michał Grabia (Łukasiewicz Poznański Instytut Technologiczny)

Data emisji: 05.04.2023

Godzina emisji: 17.15

kul/mat. prasowe

Czytaj także

Klocki jako inwestycja? Jak działają alternatywne instrumenty inwestycyjne?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 20:10
Klocki mogą się zamienić w doskonałą inwestycję na lata i można na nich całkiem dobrze zarobić. Tak twierdzą rosyjscy ekonomiści, którzy wykazali, że mogą one zapewnić wysoką stopę zwrotu inwestycji. Sprawdzamy jak zarobić na klockach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koszulka do ładowania telefonu. Ekologiczna i ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 15:26
Czasy, kiedy baterie do telefonów wytrzymywały kilka dni, minęły bezpowrotnie. Dziś korzystamy z tylu aplikacji, że średnio telefon ładujemy raz dziennie. Problem zaczyna się, kiedy nie mamy gdzie tego zrobić, bo cały dzień jesteśmy w biegu.  
rozwiń zwiń