Stan wolnego ducha. Bieszczady, jakich nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 17:00
Pisarze wyruszali po natchnienie, reżyserzy w poszukiwaniu doskonałych plenerów dla filmów, outsiderzy znajdowali tu miejsce do życia, a wykluczeni ze społeczeństwa - swój azyl. O Bieszczadach sprzed najazdu turystów opowiada Maciej Kozłowski, współautor książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady".
Audio
  • Posłuchaj, zanim wyjedziesz w Bieszczady (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Bieszczady jesienią, zdjęcie ilustracyjne
Bieszczady jesienią, zdjęcie ilustracyjneFoto: David Varga/Shutterstock.com

Na pograniczu natury, sztuki i systemu


Czytaj także
bieszczady 1200.jpg
Bieszczady na weekend. Wybierz najlepsze atrakcje

Bieszczady w czasach PRL-u kusiły dzikością i możliwością prowadzenia traperskiego życia blisko natury. Dziś nadal są pełne tajemnic i mieszkańców, którzy noszą w sobie niezwykłe historie. - Ci ludzie żyją na pograniczu natury, sztuki i systemu. Żyją zgodnie z poczuciem własnej wolności - opowiada gość Czwórki. - Żeby ich poznać, wystarczy wybrać się tam po sezonie. Wtedy Jezioro Solińskie zamienia się w dziki akwen, a ci, którzy zostają tam "zimować", robią to po to, by żyć na swoich zasadach - dodaje. 

Bieszczady - miks historii i różnych kultur

Maciej Kozłowski książkę pisał z dwoma najsłynniejszymi leśnikami w Polsce - Marcinem Sceliną i Kazimierzem Nóżką, którzy opowiedzieli mu, jak ten rejon Polski kształtował się na przestrzeni kilku dekad. - Obecny obraz Bieszczadów jest miksem tego, co działo się tam w czasach powojennych. Natomiast z tzw. "dolnych" warstw kulturowych przedziera się to, co było tam przed wojną, kiedy łuk karpacki zamieszkiwali potomkowie Wołochów i Rusinów, zawieszeni w kulturze o prawosławnym korzeniu - mówi.

Czytaj także
nowa huta shutterstock 1200x660.jpg
Kopciuszek Krakowa czy miasto marzeń? Prawda o Nowej Hucie

Skąd w Bieszczadach wzięli się kowboje? Kim są zakapiorzy? Dlaczego wiele bieszczadzkich wsi straciło swoje pierwotne nazwy? I co stało się z ich pierwszymi mieszkańcami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Maciej Kozłowski (kulturoznawca, współautor książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady")

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 14.17

kul/jp

Czytaj także

Bieszczady na weekend. Wybierz najlepsze atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 09:00
Bieszczady są idealnym miejscem dla lubiących spacery na łonie przyrody. Ale jak się po nich poruszać? Od czego zacząć zwiedzanie Bieszczad?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tchnienia" - cztery dni w Bieszczadach poświęcone kulturze i muzyce

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:25
Pod koniec sierpia w Baligrodzie odbędzie się niezwykły festiwal. W zapierających dech okolicznościach przyrody będziemy mogli spotkać się z muzyką, sztuką i kulturą. 
rozwiń zwiń