Rocco Marchegiano. Kim naprawdę był Rocky Balboa?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 15:50
Rocco Francis Marchegiano - to jego życiorys zainspirował twórców filmu "Rocky". - Poza tym, że był świetnym bokserem, był także wrażliwym człowiekiem o miękkim sercu. Jego osiągnięć z ringu nie udało się pobić - dosłownie - nikomu aż do dziś - mówił Przemysław Słowiński, autor książki "Rocky. Biografia legendarnego boksera".
Kadr z filmu Rocky
Kadr z filmu "Rocky"Foto: Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc.

Rocky Balboa, w którego rolę w filmach wcielił się Sylvester Stalone to niezwyciężony i niezwykle pracowity bokser. Zaczynał od walk w podrzędnych klubach, do czego zmuszała go mafia, a potem, dzięki swojej determinacji wyszedł na prostą i zdobył szczyty bokserskiej kariery. Postać Rocky'ego wzorowana była na prawdziwej historii Rocco Francisa Marchegiano, znanego jako Rocky Marciano, boksera, który - choć nie wróżono mu kariery - w ringu był niepokonany nosił przydomek The Rock, czyli Skała. 

Posłuchaj
10:21 2020_12_05-14-16-42_PR4 zaklinacze.mp3 Przemysław Słowiński opowiada o życiu słynnego pięściarza (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Rocco miał fenomenalne osiągnięcia: 49 walk wygranych, z czego 88 proc. przed czasem, i 0 porażek. - Na zdobycie tytułu mistrza wszechwag nie dawano mu szans, bo uważano, że nie ma na to warunków fizycznych. Ważył zaledwie 88 kg przy wzroście 179 cm, miał także krótkie ręce. Poza tym zaczął boksować w wieku 24 lat, gdy większość sportowców jest już u szczytu kariery - opowiadał Przemysław Słowiński. Jak podkreślał, Marchegiano był jednak mistrzem świata, i nie miał sobie równych. - Dziś mistrzów jest wielu, a każda federacja bokserska uważa się za tą jedyną i ma swoich zwycięzców. Ale wtedy mistrz był tylko jeden - opowiadał Przemysław Słowiński. Jak podkreślał, Rocco Marchegiano był "twardzielem w życiu i w ringu". - Jego mocną stroną i jego kluczem do sukcesu były niezwykła odporność na uderzenia i z drugiej strony potwornie silny cios - tłumaczył gość Czwórki. 

Czytaj także:

Rocco Marchegiano wychował się w USA, ale tradycje włoskie bardzo skrupulatnie pielęgnowano w jego rodzinie. - Gdy powrócił z pierwszej walki bokserskiej, bał się tylko matki, która bardzo krótko trzymała zarówno męża jak i syna - opowiadał Przemysław Słowiński. - Pozwoliła mu walczyć dalej tylko pod warunkiem, że nie zrobi sobie krzywdy.

Jak podkreślał gość Czwórki Rocco Marchegiano był jedynie inspiracją dla twórcy w historii Rocky'ego Balboa. - Marchegiano nie miał relacji z mafią, nie chodził na żadne układy - opowiadał gość Czwórki. - W tym filmie są też elementy życia innych mistrzów boksu z różnych okresów historycznych. Większość z nich łączy jednak to, że wywodząc się z biednych rodzin, dzięki ciężkiej pracy i determinacji osiągnęli szczyt. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Przemysław Słowiński (autor książki "Rocky. Biografia legendarnego boksera") 

Data emisji: 05.12.2020

Godzina emisji: 14.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 06:15
Dokąd tupta nocą jeż i czy rzeczywiście chętnie zabiera ze sobą jabłko? Dlaczego jeże zwijają się kulki i czy ich kolce mogą być groźne dla człowieka? Obalamy mity o tych sympatycznych zwierzakach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice to zawsze byli "starzy". Rzecz o młodzieżowym slangu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 19:00
- Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku daje poczucie wspólnoty na płaszczyźnie języka - uważa prof. Monika Kresa z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. - Pokazuje, jak język ewoluuje, "pędzi" i jak bardzo nas zaskakuje.
rozwiń zwiń