Miriam Aleksandrowicz o sztuce dubbingu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 17:48
Ta aktorka głosowa i reżyser w dubbingu pracuje od lat, a schedę przejęła po swojej mamie, Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz, dzięki której sztuka dubbingu w Polsce osiągnęła wyżyny.
Audio
  • Miriam Aleksandrowicz odsłania przed nami kulisy dubbingu (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Matka polskiej szkoły dubbingu Zofia Dybowska-Aleksandrowicz, razem z operatorem dźwięku Jerzym Januszewskim. Warszawa 1979 r.
Matka polskiej szkoły dubbingu Zofia Dybowska-Aleksandrowicz, razem z operatorem dźwięku Jerzym Januszewskim. Warszawa 1979 r.Foto: Stanisław Dąbrowiecki /PAP

Miriam Aleksandrowicz Mama obsadzała aktorów tak, jakby sama od początku robiła filmy. Wtedy dubbingowane były też filmy fabularne. Dzisiaj robię głównie kreskówki, mało mam tak zwanych "filmów ludzkich"

- W czasach mojej mamy była moda na to, co polskie - szkoła filmowa, szkoła plakatu. Dlatego właśnie tak ważna była polska szkoła dubbingu lub polska wersja językowa, kulturowo zakorzeniona w naszym języku - mówi Miriam Aleksandrowicz. - Kiedyś można było pozwolić sobie na pewną dowolność. Dzisiaj już tak nie jest - dodaje.

Owocem pracy Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz była polska wersja rosyjskiego filmu "Anna Karenina", która okazała się być lepsza od oryginału. Miriam Aleksandrowicz także ma na swoim koncie nie mniej spektakularne sukcesy - jej reżyseria polskiego dubbingu w disneyowskiej "Alicji w krainie czarów" zdobyła najwyższe uznanie wśród istniejących wersji jezykowych tej animacji.

A jak dzisiaj Miriam Aleksandrowicz pracuje z aktorami i jakie są jej przyszłe projekty? Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której zaproszona reżyser zdradza liczne anegdoty z pracy nad dubbingiem.

Posłuchaj także:
kabaret dudek edward dziewonski 97 PAP 1200x660.jpg
Roman Dziewoński: "Sęk" zapewnił im nieśmiertelność

***

Tytuł audycji: "Klucz Kulturowy"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Miriam Aleksandrowicz

Data emisji: 5.11.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/pg

Czytaj także

Pocahontas ma już 20 lat i wciąż zachwyca

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 11:57
Animacja "Pocahontas" nie zestarzała się nic, a nic. Tak samo zachwycali się nią mali i duzi 20 lat temu, jak i dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Kołeczek. Co dalej po "Bridget Jones"?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 13:00
Zagrała w "Harrym Potterze", ostatnio pojawiła się także u boku najbardziej znanej brytyjskiej singielki w roli dziewczyny z girlsbandu. - Po zakończeniu zdjęć Renée Zellweger zasypała nas komplementami i sama chciała zrobić sobie z nami selfie - wspomina aktorka Kasia Kołeczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Dziewoński: "Sęk" zapewnił im nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 17:00
"Klucz Kulturowy" na literę "D" nie mógł się obyć bez legendarnego Kabaretu Dudek. Czwórka rozmawiała o nim z synem Edwarda Dziewońskiego, aktora, kabareciarza, założyciela i kierownika Dudka.
rozwiń zwiń