Roman Dziewoński: "Sęk" zapewnił im nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 17:00
"Klucz Kulturowy" na literę "D" nie mógł się obyć bez legendarnego Kabaretu Dudek. Czwórka rozmawiała o nim z synem Edwarda Dziewońskiego, aktora, kabareciarza, założyciela i kierownika Dudka.
Audio
  • Roman Dziewoński opowiada o Kabarecie Dudek (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Kabaret Dudek, 1997. Reżyseria: Edward Dziewoński
Kabaret Dudek, 1997. Reżyseria: Edward Dziewoński Foto: Jan Bogacz/TVP/PAP

- To był ostatni kabaret literacko-satyryczno-aktorski, w którym istotną rolę odgrywał nie tylko aktor, ale i tekst - wspomina Roman Dziewoński.

Filarem Kabaretu Dudek, który rozpoczął działalność w 1965 roku, były tak znakomite postaci polskiego aktorstwa jak: Irena Kwiatkowska, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski i Wiesław Michnikowski. Natomiast jego tekściarze to nikt inny jak sam Wojciech Młynarski i Stanisław Tym. 

Dudek nigdy nie był otwarcie polityczny, jednak niektóre z jego skeczy bezpośrednio krytykowały absurdy Polski Ludowej. W audycji przympominamy ich fragmenty.

***

Tytuł audycji: "Klucz Kulturowy"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał: Elżbieta Burza

Data emisji: 5.11.2016

Godzina emisji: 15.42

jsz/mz

Czytaj także

50-lecie Kabaretu Dudek. "Widz był dla twórców partnerem"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 16:18
- Domeną Kabaretu Dudek były teksty znakomitych autorów, które nie odnoszą się do konkretnych sytuacji, a do pewnych zachowań ludzkich - mówi Roman Dziewoński, syn założyciela legendarnej grupy Edwarda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowy stand-up. Jak rozśmieszają "ścisłowcy"?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 16:30
Bakterie idą do kina. Jaki film wybiorą? "Powrót penicyliny 7"! W Warszawie odbył się Pierwszy Stand-up Naukowy, a w szranki o tytuł najlepszego komika stanęło siedemnaścioro badaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stand-up. Żarty, na które nie jesteśmy gotowi

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 10:00
– Bezpośredni kontakt z widzem i to, co mówimy, jest często szokiem dla polskiej publiczności – mówiła Wiola Walaszczyk, stand-uperka z Gdańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obustronni Ludzie": kabaret jest dla nas radością

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 15:56
- To, co robimy to podstawowy element naszego życia – mówili w Czwórce członkowie ekipy "Obustronni Ludzie", grupy teatralno-kabaretowej, która działa już ponad trzy lata.
rozwiń zwiń