"M" jak "mięsopust". Szalony czas w karnawale

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 16:00
Kiedyś to określenie oznaczało końcówkę karnawału, czyli okresu od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. - Zwłaszcza od Tłustego Czwartku, kiedy w biesiadach, tańcach, wesołości i pijatyce nie było umiaru - mówiła Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego.
Audio
  • Staropolskie tradycje - czym jest mięsopust? (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Zdj, ilustracyjne
Zdj, ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olga Klochanko

Dziś już na co dzień nie używa się słowa mięsopust. - Określenie to składa się z dwóch członów: mięsa i opuszczenia, czyli pożegnania. Dawniej ten czas był bardziej skategoryzowany i po Środzie Popielcowej rzeczywiście zmieniano nawyki żywieniowe - tłumaczyła Małgorzata Kunecka. - W dodatku na wsiach był to ten przednówek, czyli trudny okres, gdy rzeczywiście żywności było niewiele, wyjadano zapasy, a wiosny wciąż nie było widać. Więc szalę diety przeważały po prostu względy ekonomiczne - tłumaczyła.

Poza "mięsopustem" można spotkać się też z innymi określeniami tego okresu np. bachusy, kusaki, kuse dni, ostatki, zapusty. Co jeszcze dla oznaczały te określenia i z czym wiązały się ówczesne tradycje?Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji >>> w której sprawdziliśmy także m.in., jaką funkcję - prócz oczywiście tej zasadniczej - może pełnić słoik po musztardzie i co wspólnego ma z tym herbata.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Małgorzata Kunecka (Państwowe Muzeum Etnograficzne)

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 15.10

kd/ag

Czytaj także

Dziwne tradycje dawania napiwków na świecie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 12:00
W Portugalii napiwki w restauracjach najczęściej doliczane są do rachunku, ale w Chinach - w taksówkach - traktowane jako próba korupcji. Gdzie dawać napiwki i w jakiej wysokości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warzywa i owoce. Powinniśmy jeść aż 5 porcji dziennie?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
Eksperci do spraw prawidłowego żywienia alarmują - jemy za mało warzyw i owoców. Blisko jedna trzecia dzieci w Polsce, w wieku od 1 roku do 3 lat, nie spożywa codziennie warzyw. Tylko, czy warzywa i owoce w dużych ilościach są na pewno zdrowe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarny sekret Francji - delektuj się chwilą

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 11:00
- Celebrowanie, wspólne siedzenie przy stole, są ważniejsze niż sam smak; liczy się ten moment, ta chwila - mówi David Gaboriaud, pół Polak, pół Francuz, który właśnie wydał książkę kulinarną "Coś francuskiego".
rozwiń zwiń