Kulinarny sekret Francji - delektuj się chwilą

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 11:00
- Celebrowanie, wspólne siedzenie przy stole, są ważniejsze niż sam smak; liczy się ten moment, ta chwila - mówi David Gaboriaud, pół Polak, pół Francuz, który właśnie wydał książkę kulinarną "Coś francuskiego".
Audio
  • David Gaboriaud o kuchni francuskiej i swojej książce "Coś francuskiego" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
David Gaboriaud
David GaboriaudFoto: Czwórka

Mistrz kuchni przyznaje, że we francuskich przepisach nie brakuje kalorycznych i ciężkostrawnych składników, takich jak masło, sery czy jagnięcina, ale mimo to Francuzi się nie objadają. - Na Wielkanoc pojawia się jagnięcina, ale nie je się jej pół kilograma, tylko kilka plasterków z dodatkiem warzyw. A obiad trwa 2-3 godziny - mówi Gaboriaud.

Gość Czwórki wychował się we Francji, ale za sprawą mamy i babci bardzo dobrze zna także polską kuchnię. - Nie jestem kolejnym Francuzem, który pojawia się w Polsce i gotuje. W swojej książce bardzo mocno pokazuję tę swoją "półpolskość". Babcia, jak Święty Mikołaj, przyjeżdżała do nas z tymi wszystkimi produktami, sama kleiła pierogi, robiła paszteciki. Mama przygotowywała stół, był opłatek, siano pod obrusem - wspomina.

David Gaboriaud mówi też o swoich poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, kto kogo nauczył w Europie jeść widelcem. Wyjaśnia także, jak wygląda francuski street food i wspomina, jak pokazywał amerykańskim dzieciom, czym jest zdrowa kuchnia.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: David Gaboriaud (kucharz, autor książki kulinarnej "Coś francuskiego", prezenter telewizyjny)

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 8.15

mg/kul

Czytaj także

Olivier Nasti: kucharz powinien być artystą

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 06:00
Dla kucharza gwiazdka Michelin to jak Oscar dla filmowca. - Ambicja, pracowitość i chęć rozwoju pomogą ci stać się najlepszym szefem kuchni - mówi Oliver Nasti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Starmach: marchewka i kalafior są piękne

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 16:00
Z siostrą Agatą, autorką ilustracji, wydała właśnie książkę kulinarną dla dzieci "Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni". O tym szczególnym wydawnictwie, łączącym kuchnię i sztukę, opowiada Beacie Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co byśmy jedli, gdyby nie produkty z importu?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:32
Czy składniki, które pojawiają się na polskim stole na pewno są polskie? - Nie zdajemy sobie sprawy, skąd biorą się warzywa czy przyprawy, choć producenci informują nas o kraju pochodzenia na opakowaniach. Cynamon, czy goździki już się nam "opatrzyły", a przecież są egzotyczne - mówiła Joanna Lewandowska z Kwiatowej Manufaktury.
rozwiń zwiń