"Miś jest przytulaśny". Wojciech Brewka o nowym muralu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 13:38
Niecałe 10 lat temu przebojem wkroczył na salony aukcyjne młodej polskiej sztuki i dziś należy do grona najbardziej "pożądanych" artystów. Wojtek Brewka opowie o najnowszym projekcie "Miś".
Wojciech Brewka w swojej pracowni
Wojciech Brewka w swojej pracowni Foto: mat. pras.

Posłuchaj
1200 Brewka.jpg
Czy to zmierzch znanych gatunków? Zwierzęta skazane na koniec. Wojciech Brewka o "Hope"

Artysta, na zaproszenie Fundacji BGK, stworzył mural, na którym przedstawił kolorowego, pluszowego Misia, o którym sam mówi "miś jest przytulaśny", a który trzyma w objęciach anatomiczne serce. Malowidło pojawiło się na ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i jest metaforyczną opowieścią artysty, który w delikatny sposób próbuje zwrócić uwagę przechodnia na problem transplantologii wśród najmłodszych. W zalewie popkultury bez wyrazu, artysta stworzył obraz, który wpisuje się w nurty street artu, niosąc ważny przekaz. Powstanie muralu rozpoczyna akcję społeczną, która będzie miała na celu propagowanie w społeczeństwie otwartości na donację narządów i wywołanie ogólnopolskiej dyskusji na ten temat.

Fish Skateboards sens życia Wojtek Brewka / Fish Skateboards

W audycji także opowiemy o Poli Gadomskiej - absolwentce Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Prof. Wojciecha Zubali. Pola zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną oraz ceramiką, a w swoich pracach łączy inspirację wycinankami ludowymi, tatuażami i graffiti. 

***

Na "Artystyczny wybieg" zaprasza Katarzyna Cygler - w niedzielę (17.10), o godz. 15.05.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka sztuki wizualne mural

Czytaj także

Haftowany świat Moniki Drożyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 17:00
Ostatnio artystka haftuje flagi. Na materiale, z którego zostały zrobione, zapisuje haftem teksty piosenek, wierszyki, powiedzenia, wyliczanki. Flagi powstały we współpracy z różnymi grupami osób w ramach kilkudniowych otwartych warsztatów performatywnych w przestrzeni miejskiej lub galeryjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie muzeum street artu? Jak "wsadzą" do niego murale?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 14:00
Miejskie ściany Łodzi już dziś zdobi ponad 300 murali różnej wielkości. Do tego należy doliczyć tagi, plakaty, wlepki i rzeźby. Sztuka ulicy rośnie w siłę i czas by miała swoje muzeum.
rozwiń zwiń