Fine dining, czyli jedzenie, które staje się sztuką

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 18:30
"Mała porcja, dziwna konstrukcja, a rachunek na 1000 zł" - tak złośliwie można powiedzieć o fine diningu. Czym on właściwie jest?
Fine dining - ta restauracyjna sztuka narodziła się we Francji i szybko przeniósł się poza jej granice, ciesząc najbardziej wymagających gości na całym świecie
Fine dining - ta restauracyjna sztuka narodziła się we Francji i szybko przeniósł się poza jej granice, ciesząc najbardziej wymagających gości na całym świecieFoto: Shutterstock.com/Mateusz Gzik

Przed zaplanowanym w Warszawie Fine Dining Weekiem porozmawiamy o tej kulinarnej sztuce lub fanaberii.

Zajrzymy także do pewnej restauracji w Chicago, jednej z niewielu na świecie, która może się poszczycić prestiżowym wyróżnieniem w postaci trzech gwiazdek Michelina (w dodatku od kilku lat otrzymuje je regularnie co roku). Po takim lokalu można się zatem spodziewać nie tylko wyjątkowych dań, ale też wyjątkowego sposobu ich serwowania. I na tym polu "Alinea" nie zawodzi. Dotyczy to zwłaszcza deserów - te są tam bowiem serwowane w iście spektakularny sposób, który przypomina bardziej malowanie obrazu niż podawanie jedzenia. Deser jest serwowany na stole i nie jest nakładany, a malowany.

Spotkamy się także z Piotrem Mońką, który opowie o swoich herbacianych podróżach i o tym, dlaczego picie, a także parzenie herbaty jest sztuką.

***

Na audycję "Sztuka jedzenia" zapraszamy w niedzielę (13.08) w godz. 15.05-16.00. Program poprowadzi Beata Kwiatkowska.

kul

Czytaj także

Olivier Nasti: kucharz powinien być artystą

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 06:00
Dla kucharza gwiazdka Michelin to jak Oscar dla filmowca. - Ambicja, pracowitość i chęć rozwoju pomogą ci stać się najlepszym szefem kuchni - mówi Oliver Nasti.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Starmach: marchewka i kalafior są piękne

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 16:00
Z siostrą Agatą, autorką ilustracji, wydała właśnie książkę kulinarną dla dzieci "Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni". O tym szczególnym wydawnictwie, łączącym kuchnię i sztukę, opowiada Beacie Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń