Jak smakują filmy Woody'ego Allena?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 15:43
Posiłki w filmach Allena pojawiają się bardzo często. Choć nie są motywem przewodnim żadnego z nich, często stają się metaforą dynamiki związku oraz tłem dla kluczowych wydarzeń w historii opowiadanej przez reżysera.
Audio
  • Karolina Sulej i Kamila Kalista o smaku filmów Woody'ego Allena (Sztuka Jedzenia/Czwórka)
W kinach pojawił się najnowszy film Woodyego Allena Na karuzeli życia. W rolach głównych m.in. Justin Timberlake i Kate Winslet
W kinach pojawił się najnowszy film Woody'ego Allena "Na karuzeli życia". W rolach głównych m.in. Justin Timberlake i Kate WinsletFoto: mat. pras./Kino Świat

- Jedzenie w produkcjach filmowych jest zazwyczaj rekwizytem, albo służy jako przejście z jednej sceny do drugiej. Dla Allena życie to miłość, jedzenie i seks. Przeciwieństwem jest śmierć, która też ma związek z jedzeniem - wyjaśniała Kamila Kalista, zajmująca się w swojej pracy naukowej motywem śmierci i kulinariów w filmach Woody'ego Allena.

Doktorantka Kamila Kalista wyjaśniała, jak za pomocą scen kulinarnych podejmował w swoich filmach wątki religijne. - W "Annie Hall" widzimy scenę, w której główna bohaterka profanuje koszerną potrawę zamawiając do niej (inaczej, niż wskazuje obyczaj) białe pieczywo i majonez – mówiła. Reżyser wskazywał w ten sposób jak ważne w judaiźmie są tradycje związane z kulturą spożywania posiłku.

Dlaczego zdaniem rozmówczyń restauracje były ważnym tłem dla rozgrywających się wydarzeń? Co może symbolizować posiłek? Jakie wydarzenia kulinarne czekają na nas na Coney Island, gdzie Woody Allen umieścił akcje swojego ostatniego filmu?-  opowiadały dziennikarka Karolina Sulej, która napisała książkę o Coney Island i Kamila Kalista, doktorantka pisząca o twórczości Woody'ego Allena.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Kamila Kalista (pisze doktorat na temat tworczosci Woody'ego Allena), Karolina Sulej (dziennikarka).

Data emisji: 3.12.2017

Godzina emisji: 15.10

ac/kul

Czytaj także

Luc Besson: chciałbym mieszkać na innej planecie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 13:20
- Na zrobienie tego filmu czekałem całe życie, trzy lata spędziłem na myśleniu o tym jak to zrobić. Dedykuje go mojemu ojcu - tak o najnowszym dziele "Valerian i Miasto Tysiąca Planet" mówi reżyser Luc Besson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twój Vincent. "Film jak z obrazka"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:20
125 malarzy malowało każdą klatkę tego filmu na płótnie, nic więc dziwnego, że "Twoim Vincentem", polską produkcją o holenderskim malarzu, ekscytuje się cały świat...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość zaginająca czasoprzestrzeń, czyli "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 11:39
- Film jest o miłości, pamięci, ale podskórnie także o strachu przed wojną - mówi w audycji "Stacja Kultura" reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być jak van Gogh, czyli o pasji naśladowania mistrza

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 12:00
W kinach można już oglądać film "Twój Vincent". Produkcją o słynnym holenderskim malarzu ekscytuje się cały świat, a w Czwórce zagościli jej współtwórcy, młodzi artyści z Wrocławia - Martyna Wolna i Bartosz Dłużewski.
rozwiń zwiń