"Szafa grająca!" - kultura żydowska przez pryzmat muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:19
- Historia fonografii to tak naprawdę historia żydowskich emigrantów - mówi Tamara Sztyma kuratorka wystawy "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu" w Muzeum Polin.
Audio
  • O wystawie "Szafa Grająca! Żydowskie na szelaku i winylu" opowiada Tamara Sztyma (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Na wystawie zobaczyć można m.in. mnóstwo sprzętu grającego
Na wystawie zobaczyć można m.in. mnóstwo sprzętu grającegoFoto: Shutterstock.com/Adul10

Tamara Sztyma Muzyka zawsze było mocno zakorzeniona w tradycji żydowskiej. Zawsze była bliska tej społeczności.

Wystawa "Szafa Grająca! Żydowskie na szelaku i winylu" pokazuje ponad 100-letnią historię przemysłu fotograficznego i gramofonowego. - Jest poświęcona historii muzyki popularnej i bada związek tej historii z żydowskim doświadczeniem w XX wieku - opowiada Tamara Sztyma. - Muzyka popularna rodziła się bowiem, gdy upadały różne bariery, wiązała się z otwarciem na inne kultury, mieszaniem różnych wpływów, także etnicznych, wnoszeniem do kultury żydowskiej nowych bagaży tradycji - mówiła gość Czwórki. Jak przekonywała początki fonografii bardzo mocno wiążą się ze społecznością żydowską. Mówiła o historii płyt winylowych i wytwórni muzycznych.

Ekspozycję "Szafa grająca!" przygotowano już w 2014 roku w Austrii. Od tego czasu odwiedziła ona m.in. Monachium i Londyn, a przed nią jeszcze Amsterdam. W Warszawie wystawa będzie dostępna dla odwiedzających od 3 lutego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Tamarą Sztymą.

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Tamara Sztyma (kuratorka wystawy "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu")

Data emisji: 2.1.2017

Godzina emisji: 8.15

kd/kul

Czytaj także

Emotikony znamy od dwóch wieków. Teraz trafiają do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 13:33
Pierwsze emotikony zastosowano w gazecie już w XIX wieku. Od tego czasu święcą triumfy, a rok 2016 jest tym, w którym 176 z nich trafia do jednego z najsłynniejszych muzeów świata - MoMA w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Xanadu. Galeria wielkich możliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:00
Galeria Xanadu to nowe miejsce na kulturalnej mapie Polski. - Mamy do dyspozycji 300 metrów kwadratowych, które zamierzamy wypełnić sztuką artystów młodego i średniego pokolenia. W pierwszej kolejności postanowiliśmy postawić na kobiety - mówi Agnieszka Gniotek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cekiny, pióra, dekonstrukcja. Wracamy do lat 20.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 17:10
- Dwudziestolecie międzywojenne to najciekawszy okres w historii mody. Lata 20. to obniżenie linii ramion i talii. Dla projektantów to idealne wprost pole do popisu - mówił w Czwórce Robert Kiełb, projektant mody i stylista.
rozwiń zwiń