"Plaża za szafą. Polska kryminalna" - książka, która jest protestsongiem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:00
Co łączy konstancińską pogromczynię celebrytów, szefową gangu z Sanoka i złodzieja, który swój najcenniejszy łup przechowywał za szafą? To bohaterowie książki reportażysty Marcina Kąckiego "Plaża za szafą. Polska kryminalna". Ich historie mrożą krew w żyłach i zdumiewają.
Audio
  • Marcin Kącki opowiada o swojej książce "Plaża za szafą. Polska kryminalna" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: NEstudio/Shutterstock.com

morderstwa i woń migdałów1200.jpg
"Morderstwa i woń migdałów". Camilla Läckberg jak Agatha Christie?

"Plaża za szafą. Polska kryminalna" to zbiór 24 reportaży, napisanych przez Kąckiego w ciągu ostatnich kilku lat. - Ta książka jest protestsongiem przeciwko niezwykłej popularności kryminałów. Niedawno wziąłem do ręki jeden z nich i już na czwartej stronie przeczytałem nieprawdopodobnie brutalny opis zbrodni: ćwiartowanie, znęcanie się. Pomyślałem "to świry piszą dla świrów" - mówił Kącki.

Jak przekonywał reportażysta, Polska kryminalna w rzeczywistości jest zupełnie inna niż kraj, który znamy z książek. - Nie jest egzotyczna, nie ma tu geniuszy zbrodni na miarę Hannibala Lectera, ale są inni, na przykład mistrzowie kradzieży - opowiadał autor. Jak tworzył swoje reportaże, kogo jeszcze spotkał na swojej drodze i dlaczego - jak przekonuje - szukając rozwiązania zagadki, warto zbaczać we wszystkie uliczki po drodze, nawet te jednokierunkowe? I dlaczego według Kąckiego morderca siedzi w każdym z nas? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Marcinem Kąckim, którą przeprowadziła Dominika Klimek.

Marcin Kącki Reportaż jest jak krzywe zwierciadło. Jak komar, który cały czas brzęcz ci za uchem. Na pewno nie powinien być kołysanką - wówczas to będzie zły reportaż

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi:  Mateusz Kulik

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 8.30

kd

Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski o tym, dlaczego kradnie historie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
- Pisanie książek powoduje, że cały czas muszę się uczyć. I muszę słuchać ludzi, żeby mieć prawdziwe historie - wyznaje Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec i pisarz, który w ciągu 15 lat wydał ponad 20 powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Ahnhem. Nowy król szwedzkiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:30
Znacie już Fabiana Riska, policyjnego śledczego stworzonego przez Stefana Ahnhema w "Ofierze bez twarzy"? Tym razem poznamy jego wcześniejsze losy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapach czekolady". To więcej niż miłosna historia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:46
- Jest w tej książce Ewalda Arenza mnóstwo opisów czekoladek, dekorowania ich, zbierania specjałów do niadzienia - opowiadała w "Stacji Kultura" Czwórkowa znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń