Pizza na śniadanie lepsza niż płatki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:17
To świetna informacja dla wszystkich miłośników węglowodanów. Kawałki pizzy to lepszy wybór na śniadaniowe menu, niż popularne płatki śniadaniowe - podaje magazyn "Daily Mail".   
Audio
  • Czy pizza na śniadanie to dobry pomysł? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Magazyn powołuje się na opinię amerykańskiej blogerki i dietetyczki Chelsey Amer, która oznajmiła, że kawałek pizzy jest bardziej wartościowym posiłkiem niż miska płatków. A te - jak się okazuje - wcale nie są takie zdrowe. - Pizza to bardzo dobre rozwiązanie - przyznała polska specjalistka ds. żywienia Agnieszka Piskała. - Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, więc zjedzenie czegoś tak kalorycznego rano jest dużo bardziej zasadne, niż wieczorem, tuż przed snem - tłumaczyła ekspertka.

A co o tym pomyśle sądzą Włosi mieszkający w Polsce i jak na naszą przemianę materii wpływa spożycie rano sporej ilości drożdży? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego przygotowanego przez Kaję Zemłę.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 7.26

kd/ac

Czytaj także

Grzegorz Łapanowski: nie robi się z talerza bizancjum!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 11:30
- W kuchni najlepsze są rozwiązania proste i wiekowe. Jeśli nasza babcia robi pyszny rosół, to wykorzystajmy to. Niech nauczy nas,, jak powinnien smakować tradycyjny bulion, zanim zaczniemy do niego dorzucać trawę cytrynową i chili - przekonuje szef kuchni Grzegorz Łapanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz schudnąć? "Nie delektuj się zapachem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:30
Wąchanie jedzenia przed spożyciem przyczynia się do wzrostu wagi - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w Berkeley. Czy to znaczy, że powinniśmy jeść z zatkanym nosem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta mięsna kontra weganizm. Co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 18:27
- To, że coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa, bądź całkowicie z niego rezygnuje, wynika z wzrostu naszej świadomości żywieniowej. To także moda na bycie fit i wpływ osób znanych, które często także stosują diety bezmięsne - tłumaczyły dietetyk Katarzyna Zadka i Joanna Lotkowska z fundacji ProVeg.
rozwiń zwiń