Robert Hofrichter: nic na świecie nie istniałoby bez oceanów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 12:44
- Człowiek potrzebuje morza, ale morze człowieka nie - pisze w "Tajemniczym życiu oceanów" autor książki Robert Hofrichter. Czy rzeczywiście jesteśmy mu całkowicie obojętni jako gatunek ludzki? 
Audio
  • Dlaczego oceany są niebieskie i czy wszystkie delfiny są przyjazne? O "Tajemniczym życiu oceanów” opowiada Robert Hofrichter (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay

Okładka książki "Tajemnicze życie oceanów" Roberta Hofrichtera
Okładka książki "Tajemnicze życie oceanów" Roberta Hofrichtera

- Morze nas nie potrzebuje. Nasza cywilizacja rozwijała się przez wieki nie potrzebując morza, podobnie morze przez wieki nie zdawało sobie sprawy z naszego istnienia - przekonywał Robert Hofrichter, biolog i oceanograf, autor powieści "Tajemnicze życie oceanów".

- Z morskiego punktu widzenia jesteśmy przedziwnym i późnym tworem, który jest jednak w stanie, w bardzo krótkim czasie wpłynąć na morski ekosystem, a nawet całkowicie go zniszczyć, a przecież zielone płuca świata, są tak naprawdę błękitne - tłumaczył. 

Dlaczego ludzie boją się oceanu? Czy potrafią nad nim zapanować? Czy to prawda, że więcej osób wylądowało na księżycu niż zanurzyło się na kilkanaście kilometrów? Kto jako pierwszy dotknął dna najgłębszego miejsca na Ziemi i co tam odnalazł? Jaką rolę w medycynie odgrywają morskie zwierzęta? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Justyna Tylczyńska

Gość: Robert Hofrichter (biolog, oceanograf, autor powieści "Tajemnicze życie oceanów")

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 7.25

ac

Czytaj także

Chroniczne zmęczenie - kiedy sen nie daje energii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:44
Przez lekarzy zjawisko jest już nazywane chorobą cywilizacyjną. Gdzie leży źródło chronicznego zmęczenia i jakie są jego objawy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Please kill me". Prawdziwa historia amerykańskiego punka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:00
"Please kill me" to kultowa książka amerykańskiego dziennikarza muzycznego, założyciela pisma "Punk" - Legsa McNeila oraz kanadyjskiej pisarki i poetki Gillian McCain. To pierwszy i jedyny tak obszerny zapis historii punka w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultowe książki kucharskie: Barbara Bytnerewiczowa - Potrawy z mąki i kasz

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 07:00
Barbara Bytnerewiczowa to prekursorka kuchni jarskiej w Polsce. To ona w latach 70. pokazała, że można jeść bez mięsa. Czy pochodzące z 1979 roku przepisy smakują do dziś? 
rozwiń zwiń