X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie marnujmy dóbr z domeny publicznej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:12
- Z dniem 1 stycznia do domeny publicznej trafiają dzieła twórców, którzy zmarli 70 lat temu - wyjaśnia Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego. A jakie są tego konsekwencje i bonusy?
Audio
  • Czym jest domena publiczna - wyjaśnia Aleksandra Janus (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/espeis

- Domena publiczna to zbiór zasobów kultury i tradycji, który należy do nas wszystkich - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Ochrona praw autorskich, po śmierci twórcy, jego utwory obejmuje przez 70 lat, a po ich upływie, wraz z dniem 1 stycznia kolejnego roku te dzieła przechodzą do domeny publicznej. Oznacza to, że stają się właśnością nas wszystkich, tak jakby wspólnym dobrem kultury, z którego możemy korzystać i je swobodnie przetwarzać - wyjaśnia. 

Okazuje się, że przepisy regulują w tej sytuacji też prawa spadkobierców. Mogą oni np. czerpać korzyści finansowe z dzieł swego przodka jedynie przez te 70 lat. Jednak jak zwraca uwagę Aleksandra Janus, w przypadku nazwisk wielkich twórców spadkobiercy przykładają wszelkich starań, by okres ten przedłużyć. 

25 stycznia Centrum Cyfrowe organizuje Dzień Domeny Publicznej - Zero waste culture, po to, by z informacjami o domenie publicznej dotrzeć jak najszerzej.

Zachęcamy twórców do takiego myślenia, że cała twórczość, która jest w domenie publicznej jest surowcem kultury Aleksandra Janus

Czy z domeny publicznej można korzystać bezpłatnie? Czy twórczość Johna Lenona też kiedyś do niej trafi? Czy obrazy, z domeny publicznej, np. Matejki możemy przerabiać bezkarnie? O tym m.in. w porannej rozmowie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Aleksandra Janus (Centrum Cyfrowe)

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 8.15

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zero waste w kuchni. Przejrzałe, zwiędłe i tak, je zjem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 13:00
Marnowanie żywności stanowi ogromny społeczny problem. Jak z tym walczyć podpowiada w swojej książce Jagna Niedzielska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzaminy online. Jak zaliczyć sesję zdalnie?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 14:39
Ci, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w stacjonarnych zajęciach na uczelniach, coraz częściej zdają egzaminy przez internet. Z pomocą przychodzą technologie, np. Skype, za pomocą którego studenci zaliczają testy.
rozwiń zwiń