Sztokholm. Tutaj adres mówi, kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 17:00
O swojej stolicy Szwedzi mówią, że jest miastem, w którym łatwo oddychać. Dla Katarzyny Tubylewicz i jej syna Daniela, autorów przewodnika po Sztokholmie, to także miejsce, które tętni ciszą.
Audio
  • Citibreak w Sztokholmie - co warto zobaczyć? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Adisa/Shutterstock.com

Sztokholm to miasto radykalne, które ma wiele ciemnych stron, min.  zafascynowanych nazizmem artystów Katarzyna Tubylewicz

- Mieszkańcy Sztokholmu zmieniają się wraz z porami roku. Latem stylem bycia przypominają Włochów, jesienią i zimą stają się zimnymi Skandynawami - opowiada Katarzyna Tubylewicz.

Goście Czwórki przyznają, że na pierwszy rzut oka Sztokholm jest olśniewająco piękny i estetycznie harmonijny, ale po chwili okazuje się być miastem pełnym kontrastów i zawiłości, tematów tabu, a także ukrytych kodów i hierarchii. - Stolica Szwecji jest jednym z najbardziej "posegregowanych" miast na świecie, gdzie twój adres mówi kim jesteś - tłumaczy dziennikarka. - Na Södermalm mieszkają zamożni hipsterzy, artyści i dziennikarze. Jeśli natomiast ktoś wychował się w pięknej willowej dzielnicy Bromma, to możemy przypuszczać, że nie tylko pochodzi z majętnej, ale także konserwatywnej rodziny - wyjaśnia autorka książki.

Do Sztokholmu najlepiej przyjechać w czerwcu, kiedy zaczynają się białe noce. Do września to miasto działa na turystów jak magnes Katarzyna Tubylewicz

Dlaczego w Sztokholmie nie ma graffiti? Gdzie znajduje się szwedzki Brooklyn? Co stało się z zabytkową dzielnicą Klara? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.   


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Katarzyna Tubylewicz, Daniel Tubylewicz (autorzy przewodnika "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą")

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

Praktyki w Szwecji. Praca na najwyższym szczeblu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 11:00
W najbliższej audycji zabierzemy Was do Sztokholmu, gdzie na praktyki zawodowe w ramach Erasmusa Plus wyjechała Weronika Bryńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Woroch o Wheelchair Trip: nie wybieraliśmy łatwych rozwiązań. Ta wyprawa miała być wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:16
Michał Woroch i Maciej Kamiński poruszają się na wózkach, ale ich niepełnosprawność nie była problemem, by przejechać od Ziemi Ognistej po Alaskę. Podróżowali specjalnie zaprojektowanym autem. W trakcie 371 dni przejechali ponad 65 tys. kilometrów.
rozwiń zwiń