X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rączka gotuje". Śląska kuchnia w nowej wersji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:50
- Gotuję od dekad, a na moim programie wychowały się całe pokolenia. Wiele osób pyta o klucz do sukcesu - moim zdaniem najważniejsze jest to, by być autentycznym - mówił Remigiusz Rączka, autor programu kulinarnego "Rączka gotuje".
Audio
  • Remigiusz Rączka - Kolberg śląskiej kuchni (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Remigiusz Rączka (autor programu kulinarnego Rączka gotuje)
Remigiusz Rączka (autor programu kulinarnego "Rączka gotuje")Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

Kiedyś na stołach restauracyjnych królowała kuchnia świata. Dziś każdy szanujący się kucharz ma w karcie dania kuchni regionalnej Remigiusz Rączka

- Widzowie są dobrymi obserwatorami i naprawdę testują moje przepisy. Gdyby coś było nie tak od razu otrzymałbym informację zwrotną. Staram się, żeby to, co robię było autentyczne i robione z sercem. Pewnych rzeczy nie da się udawać - przekonywał gość Czwórki.

A wszystko zaczęło się od konkursów gwarowych, w których umiejętności uczestników oceniali m.in. Kazimierz Kutz, Jan Miodek czy Dorota Simonides. - Koniec lat 90. okazał się renesansem śląskiej godki. To, co jeszcze w latach 80. było piętnowane, w latach 90. stało się atrybutem. Pojawiła się propozycja poprowadzenia programu telewizyjnego. Na początku nie widziałem siebie w tej roli, nie miałem żadnego przygotowania dziennikarskiego, ale wypadki potoczyły się jak kula śnieżna - opowiadał.

Jak wyglądały początki jego kulinarno-telewizyjnej kariery? Skąd pojawiła się u niego pasja do gotowania? Jakie smaki można znaleźć w jego programach kulinarnych? Dlaczego nazywa siebie Kolbergiem kuchni śląskiej? Zaprazamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Remigiusz Rączka (autor programu kulinarnego "Rączka gotuje")

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 8.25

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

The Food Emperor - odkrywamy tajemnice youtubera

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 14:42
Jest jedną z najbardziej tajemniczych osobistości YouTube'a. Rzadko pojawia się w mediach i nigdy nie pokazuje twarzy. W Czwórce zagościł The Food Emperor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultowe książki kucharskie. "Sztuka fermentacji" to biblia kiszenia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 12:52
- Moda na kiszonki w Polsce trwa cały czas - mówi Michał Kępiński, kucharz. - Dziś możemy mówić o modzie na fermentowanie produktów, których do tej pory nie kisiliśmy - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląski hip-hop trafił do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 13:00
1993 rok to data założenia zespołu Kaliber 44, 2003 rok to ostatni koncert Paktofoniki. Te daty to też cezura czasowa wyjątkowej ekpozycji "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" w Muzeum Śląskim w Katowicach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dima Garbowski: najbardziej brakowało mi ukraińskich smaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 13:15
Decyzja o wyjeździe z Ukrainy zajęła im rok. Jak pisze w swojej książce Dima - 365 przegadanych wieczorów. W końcu wybór padł na Warszawę. Dlaczego zdecydowali się wybrać właśnie to miasto i czy czują się w nim, jak w domu?
rozwiń zwiń