PIT przez internet. Tylko na stronach rządowych

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 10:36
Od 15 lutego będzie można rozliczać się z uzyskanego dochodu, czyli wypełniać PIT. Wielu z nas zdecyduje się na rozliczenie przez internet. Podpowiadamy jak zrobić to bezpiecznie. 
Audio
  • Karolina Wrońska z CyberRescue podpowiada jak bezpiecznie rozliczyć podatki przez internet (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartosz Zakrzewski/Shutterstock.com

Podatkowe rozliczenie to złożony, skomplikowany proces, dla wielu stresujący. Urzędnicy państwowi od lat starają się go ułatwić i sprawić, by sprawiał obywatelom jak najmniej kłopotów. W Czwórce Karolina Wrońska z CyberRescue podpowiada, jak zrobić to bezpiecznie. 

Adresem, gdzie rozliczymy tegoroczny PIT jest: podatki.gov.pl Karolina Wrońska

- Przede wszystkim nie wchodzimy na podejrzane strony, kuszące nas reklamami: "tu rozliczysz swój PIT w 30 sekund", albo "zobacz, ile zwrotu możesz uzyskać z podatku" - mówi gość Czwórki. - Takie strony powinniśmy omijać, a skupić się jedynie na stronach rządowych, czyli tych z domeną gov.pl. Adresem, gdzie rozliczymy tegoroczny PIT, jest: podatki.gov.pl - dodaje. 

Ekspertka podkreśla, że na tych stronach możemy czuć się bezpiecznie. Podkreśla, że na stronie rządowej jedynym zagrożeniem, które na nas czyha to to spowodowane przez jakieś złośliwe oprogramowanie, które mamy na własnym komputerze. - Raczej nie ma możliwości, że haker przejmie stronę rządową - mówi Karolina Wrońska. - A na własnym komputerze powinniśmy zadbać o aktualny program antywirusowy - dodaje. 

Nie daj się złowić. Czym jest phishing?

Phishing to sposób wykradania danych, czy to danych osobowych, ale też haseł i loginów do banków i stron zaufanych. - W terminie rozliczania PIT-ów możemy otrzymywać masę wiadomości mailowych podszywających się czy to pod ministerstwo finansów, czy urząd skarbowy. Możemy się też spotkać z smsami - mówi Karolina Wrońska i przestrzega przed "daniem się złapać" na takie numery. Podane w takich mailach i smsach linki często przekierowują nas na stronę płatności czy logowania - gdy podamy dane, w czasie rzeczywistym trafiają one do hakerów. Ekspertka podkreśla, by lekkomyślnie nie klikać w podane linki, a ufać jedynie domenom rządowym gov.pl.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Karolina Wrońska (CyberRescue)

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 8.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 2020 - rokiem wyzwań dla cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 10:55
Eksperci ostrzegają, że przed nami trudny rok - ma się nasilić liczba ataków na infrastrukturę i urządzenia mobilne. Jaką drogą idą dziś hakerzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Runet. Rosjanie tworzą własny internet

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:12
Prace nad projektem trwają już kilka miesięcy, a w grudniu 2019 roku ruszyły oficjalne testy runetu. W tej sieci mają się znaleźć rosyjskie odpowiedniki największych aplikacji, m.in. Google'a, Facebooka, Instagrama czy aplikacje newsowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wydaje student w Londynie?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:31
Według danych UNESCO, jeśli polski maturzysta decyduje się na studia za granicą, to najczęściej wybiera Wielką Brytanię. A ile go to kosztuje?
rozwiń zwiń