Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Zgłoś swojego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 12:49
"Sztos", "xD", "dzban" i "alternatywka" - te słowa zwyciężyły w ubiegłych latach. Poza tym wyróżniono takie określenia, jak "jesienara", "eluwina", a także "prestiż". Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2020.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Liderina

deszcz jesień szczęście 1200.jpg
Książka, herbatka i kolorowe liście - kim jest "jesieniara"?

W konkursie chodzi o to, by wyłonić nowe, najbardziej popularne wśród młodych ludzi słowa, ale nie tylko. - Chcemy po prostu poznać swój język, także międzypokoleniowo - mówił w rozmowie z Czwórką Bartek Chaciński, jeden z jurorów plebiscytu. - Bo okazuje się, że nie zawsze się rozumiemy.

Posłuchaj
03:26 _PR4_AAC 2020_11_05-07-23-35.mp3 Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - które określenie zwycięży w plebiscycie? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

hącia_agata_510.jpg
Słowa, których nie znasz, a powinieneś

Tegoroczna, piąta odsłona Plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku organizowana jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty – dodaj do ulubionych". - Chodzi o słowa, które niedawno powstały, są częścią fali bardzo mocno zmieniającego się języka - mówi gość Czwórki.

Czytaj także:

Jak wspominał, zaczęło się w 2016 roku o słowa "sztos", które oznacza coś "świetnego". - Potem przyszedł czas na "xD", które pierwotnie nie było przecież nawet słowem. Coś, co urodziło się jako emotikon, teraz jest już słowem, i paradoksalnie, najprawdopodobniej trafi do słowników, bo ich twórcy muszą reagować na bieżąco na takie sytuacje - podkreślał Bartek Chaciński. - To określenie ma formę internetową. 

Czytaj także:

Jak podkreślał, każdy może zgłosić proponowane przez siebie słowo. - Plebiscyt to miejsce otwarte na nowe określenia, ale także ich definicje - podkreślał Bartek Chaciński. Zgłoszenia przesyłać można poprzez specjalny formularz umieszczony w internecie do 30 listopada.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.11.2020

Godzina emisji: 7.20

kd

Czytaj także

Praca w czasie pandemii. "To dobry czas dla freelancerów"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:17
Koronawirus przyspieszył rozwój rynku pracy dla tzw. wolnych strzelców. Coraz więcej chętnych zdalnie wykonuje prace m.in. związane z IT, czy grafiką komputerową. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

#Pomagamseniorom. Sprawdź inicjatywy organizowane w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:22
Seniorzy to jedna z najbardziej potrzebujących grup społecznych w czasie pandemii. Dlatego w całym kraju powstają inicjatywy na rzecz osób starszych. Niektóre wciąż poszukują wolontariuszy.
rozwiń zwiń