Jak zmieniła nas pandemia? "Zaczynamy wierzyć w naukę"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 12:44
Według najnowszych badań trwająca obecnie pandemia zmniejszyła sceptycyzm Polaków wobec nauki. Nadzieje pokładamy zwłaszcza w dziedzinach związanych z matematyką i medycyną.
Laboratorium firmy AstraZeneca
Laboratorium firmy AstraZenecaFoto: PAP/DAN HIMBRECHTS

PRACA ZDALNA PIX.jpg
Pozytywny test na COVID - nie ogranicza twojej pracy

Nasze zaufanie do naukowców rośnie - wynika z badań "State Of Science Index", realizowanych jednocześnie w 14 krajach Europy, w tym w Polsce. W naszym kraju zaufanie do naukowców ma nawet 90 proc. osób - W obecnej sytuacji, gdy zagrożone jest nasze zdrowie, to zupełnie nie dziwi - tłumaczy Monika Koperska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. - Pandemia niemal "narzuca" nam zwrot w kierunku nauki, która stanowić może deskę ratunkową.

Posłuchaj
03:47 2020_12_14-07-15-59_PR4_PS.mp3 Polacy coraz bardziej wierzą naukowcom. Początek skutecznej walki z fake newsami? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

koronawirus święta sylwester 1200 free
Sylwester w pandemii? W swetrze, ale z perłami

Choć wielu z nas rzeczywiście uznaje naukę za prawdziwą "deskę ratunkową", o tyle problem stanowią fake newsy, czyli niepotwierdzone informacje, których w internecie jest coraz więcej, a które - według badań - rozprzestrzeniają się aż sześć razy szybciej niż prawdziwe informacje. - Autorzy fake newsów, podobnie jak antyszczepionkowcy, są głośni, robią wokół siebie dużo szumu i zamieszania. Tego typu ruchy nie bazują na nauce tylko na emocjach - tłumaczyła ekspert w Czwórce. - Sieją strach, co jest konieczne do tego, by było o nich głośno.

Czytaj także:

Dziś nadzieje pokładamy zwłaszcza w dziedzinach nauki związanych z matematyką i medycyną, ale z badań wynika, że jeszcze na początku roku liczba osób wątpiących w sensowność badań naukowych w Polsce wynosiła aż 27 proc. - Warto liczyć na to, że za rok tendencja rosnąca będzie się utrzymywała - podkreślała Monika Koperska. - Wciąż jeszcze tak naprawdę nie wiemy, jakie konsekwencje długofalowe będzie miał koronawirus, i badania nad tym wciąż są prowadzone. 

ZOBACZ WIĘCEJ Koronawirus w Polsce i na świecie - raport specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Kulik

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 7.13

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA Martyna Ogonek
Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat z perspektywy twojego psa. "On nie wie, jak wyglądasz"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:54
Psy nie rozpoznają ludzkich twarzy - pokazują badania. - Dominującymi zmysłami w przypadku tych czworonogów są węch i słuch, nie wzrok. Po prostu tak funkcjonują ich mózgi - tłumaczył dziennikarz Czwórki, weterynarz i przyrodnik Kacper Kowalczyk.
rozwiń zwiń